Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Palestina předvolala zástupce ČR kvůli odmítnutí vzniku komise prošetřující válečné zločiny

Palestina předvolala zástupce ČR kvůli odmítnutí vzniku komise prošetřující válečné zločiny
Nedávné palestinsko-izraelské boje nepřežilo přes 260 lidí, zejména Palestinců z Pásma Gazy | zdroj: Profimedia

Palestinské ministerstvo zahraničí si předvolalo diplomatické zástupce čtyř evropských států včetně Česka, které minulý týden hlasovaly v Radě OSN pro lidská práva (UNHRC) proti vytvoření komise, jež má vyšetřit možné zločiny spáchané při nedávných bojích mezi Izraelem a palestinským Hamásem.

Dokument byl schválen poměrem 24:9 hlasům při 14 absencích. Ve skupině devíti zemí, které byly proti, byla Česká republika. Stanovisko české vlády ČTK zjišťuje.

Palestinská agentura WAFA informovala, že si v úterý na podnět šéfa palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse náměstkyně ministra zahraničí Amal Džadúová Šakaaová pozvala diplomatické představitele Británie, Rakouska, Česka a Bulharska, ve čtvrtek chce mluvit také se zástupcem Německa. Kromě těchto pěti zemí dokument v Radě nepodpořil ještě Kamerun, Marshallovy ostrovy, Malawi a Uruguay, tedy země, jež často hlasují v mezinárodních institucích ve prospěch Izraele. Ve skupině, jež se zdržela, byly z Evropy Itálie, Dánsko, Nizozemsko, Polsko a Ukrajina.

UNHRC minulý čtvrtek schválila vytvoření vyšetřovací komise, která se bude zabývat událostmi 11 dnů trvajících bojů, jež skončily 21. května. Boje nepřežilo přes 260 lidí, zejména Palestinců z Pásma Gazy.

Palestinský protest se týká také negativního hlasování ve Světové zdravotnické organizaci (WHO), která minulý týden schválila projekt pomoci palestinskému zdravotnictví v podobě dodávky vakcín, léků a zdravotnického vybavení.

Šakaaová diplomatům řekla, že podobné hlasování posiluje kulturu beztrestnosti pro Izrael, podporuje ho v jeho okupačních aktivitách a umožňuje pokračovat ve zločinech apartheidu a pronásledování, což jsou z hlediska mezinárodního práva zločiny proti lidskosti.

Předvolané čtveřici pak náměstkyně předala protestní dopisy s požadavkem vysvětlení, které mají poskytnout ministerstva zahraničí dotyčných zemí.

Bojům v Pásmu Gazy přecházely incidenty, které v Jeruzalémě začaly v dubnu v době postního měsíce ramadánu kvůli izraelským zásahům proti muslimským věřícím a záměrům vystěhovat několik palestinských rodin z východního Jeruzaléma.

Zdroje: