Dnes je pondělí 17. června 2024., Svátek má Adolf
Počasí dnes 12°C Polojasno

Češi nakupují bitcoin i ethereum. Obchod s kryptoměnami v Česku loni stoupl o čtvrtinu

Češi nakupují bitcoin i ethereum. Obchod s kryptoměnami v Česku loni stoupl o čtvrtinu
(Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

Objem obchodu s kryptoměnami v Česku loni vzrostl o čtvrtinu na téměř pět miliard korun.

Většinu transakcí tvořily bitcoiny a ethereum. Vyplývá to z informací největšího obchodníka Bit.plus.

Zájem o nákup bitcoinu se prudce zvýšil na začátku minulého roku, kdy jeho cena vzrostla nad 30 000 dolarů, tedy podle aktuálního kurzu nad 650 000 korun. Za jediný měsíc lidé nakoupili kryptoměny za půl miliardy korun. V pololetí již objem obchodů přesáhl tři miliardy Kč. V druhé polovině roku růst se zvyšující se cenou zpomalil.

„Bitcoin i další kryptoměny zažily loni výrazně růstový rok. K růstu cen i objemů přispělo mimo jiné i to, že o investice projevili zájem velcí hráči. Letošní vývoj bude záviset mimo jiné na růstu inflace a regulačních snahách na trhu s kryptem v jednotlivých zemích,“ řekl ČTK ředitel Bit.plus Martin Stránský.

Zájem o kryptoměny během roku ovlivňovala například vyjádření majitele Tesly Elona Muska, přijetí bitcoinu jako oficiálního platidla v Salvadoru nebo naopak omezení obchodu s ním v Číně nebo Indii. Pozitivní vliv mělo loni na podzim i spuštění fondu společnosti ProShares, které investice do kryptoměn usnadnilo.

Cena bitcoinu se v minulém roce z počátečních zhruba 29 000 dolarů dostala až na rekordních 68 600 dolarů, tedy téměř 1,5 milionu Kč, v listopadu.

Na konci roku ale klesla na necelých 48 000 dolarů a po zprávách z americké centrální banky Fed a nepokojích v Kazachstánu se v lednu dále propadala až na 41 000 dolarů. Ethereum loni zažilo růst o téměř 400 procent na 3800 dolarů. Na začátku roku jeho kurz následoval bitcoin a klesl ke 3100 dolarům.

Zdroje: