Dnes je neděle 21. července 2024., Svátek má Vítězslav
Počasí dnes 29°C Polojasno

Konec tajné kryptoměnové burzy. Ukrajina legalizuje bitcoin, návrh schválil parlament

Konec tajné kryptoměnové burzy. Ukrajina legalizuje bitcoin, návrh schválil parlament
Cena bitcoinu prochází výraznými výkyvy. Na maximum kolem 64 000 USD se dostala v dubnu letošního roku, do července ale hodnota kryptoměny spadla pod 30 000 USD (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

Ukrajina se rozhodla zlegalizovat bitcoin, příslušný návrh zákona ve středu téměř bez výhrad schválil parlament, informuje server listu Kyiv Post.

Až dosud se transakce v kryptoměnách na Ukrajině odehrávaly v šedé zóně a byly na hraně zákona. Ukrajina je tak od konce července pátou zemí, která vytyčila pravidla trhu s kryptoměnami.

O legalizaci bitcoinu se na Ukrajině začalo jednat loni a po schválení v parlamentu už zbývá jen připojit podpis prezidenta Volodymyra Zelenského. To je podle serveru CNBC známkou toho, že vlády jednotlivých zemí si začínají uvědomovat, že bitcoin už tady zůstane.

Ukrajinští občané si dosud mohli virtuální měny kupovat a také s nimi obchodovat, firmy ale byly často pod přísným dohledem úřadů. List Kyiv Post napsal, že úřady začaly mít k virtuálním měnám až bojovný přístup a považovaly je za podvod. Prováděly kvůli tomu i razie ve firmách a často bez patřičných důvodů zabavovaly drahé zařízení.

Ukrajinská tajná služba SBU například v srpnu zablokovala síť, která podle ní v Kyjevě provozovala „tajnou kryptoměnovou burzu“. SBU tvrdila, že tyto burzy umožňují praní špinavých peněz a zajišťují anonymitu transakcí.

Cena bitcoinu prochází výraznými výkyvy. Na maximum kolem 64 000 USD se dostala v dubnu letošního roku, do července ale hodnota kryptoměny spadla pod 30 000 USD. V současné době se pohybuje kolem 46 000 USD (988 000 Kč).

Nová legislativa také vyjasňuje určitou ochranu před podvody vlastníkům bitcoinů a dalších kryptoměn. Zákonodárci také poprvé definovali základní terminologii světa kryptoměn. Pokud nyní návrh podepíše prezident, pak se do ukrajinského práva dostanou termíny jako virtuální aktiva, digitální peněženky nebo soukromé klíče.

Na rozdíl od Salvadoru, který se tento týden stal první zemí, kde se bitcoin stal zákonným platidlem, na Ukrajině se s využíváním bitcoinu jako formy plateb zatím nepočítá. Bitcoin ani nebude na stejné úrovni s hřivnou, která tak na Ukrajině zůstane jedinou uznanou měnou. Do příštího roku má Kyjev ale v plánu zavést trh s kryptoměnami pro podniky a investory, uvádí Kyiv Post.

Státní činitelé už také začali nový přístup Ukrajiny propagovat u investorů a šéfů rizikového kapitálu v americkém Silicon Valley. Prezident Zelenskyj na oficiální návštěvě Bílého domu v srpnu hovořil o začínajícím inovativním trhu pro virtuální aktiva, zatímco podle ministra pro digitální transformaci Mychajla Fedorova země modernizuje trh platebních služeb tak, aby centrální banka mohla vydávat i digitální měnu.

Zdroje: