Dnes je čtvrtek 25. července 2024., Svátek má Jakub
Počasí dnes 22°C Oblačno

Britskou ekonomiku ohrožuje nedostatek řidičů kamionů, země má problémy se zásobováním

Britskou ekonomiku ohrožuje nedostatek řidičů kamionů, země má problémy se zásobováním
Reklama s poptávkou po nových řidičích kamionů. Podle informací britské asociace silniční přepravy (RHA) je jich k uspokojení poptávky potřeba najmout na sto tisíc | zdroj: Profimedia

Nedostatek řidičů kamionů ohrožuje zotavování britské ekonomiky po pandemii. Podle informací britské asociace silniční přepravy (RHA) je jich k uspokojení poptávky potřeba najmout na 100 000.

Firmy proto zvedají nástupní mzdy a přicházejí s náborovým bonusem až 5000 liber (téměř 148 000 Kč). Ohroženy jsou dodávky do restaurací i do obchodů s potravinami, uvedla agentura Reuters.

Kurzy pro řidiče nákladních aut proto nyní mají žně. Škole Laurence Boltona na jihu Londýna se teď hlásí o 20 procent více zájemců než před začátkem koronavirové krize.

„Máte tu lidi ze všech průmyslových odvětví a říkáte si‚ panebože, vás jsem tu před rokem 2020 neviděl,“ řekl Bolton. Hlásí se mu i lidé propuštění kvůli pandemii z maloobchodních řetězců a z restaurací. Zájemců o řízení až 44tunových nákladních aut ale podle něj i tak pořád není dost.

A problémy se zásobováním začínají být vidět - objevují se prázdná místa v regálech supermarketů, v hospodách dochází pivo a restaurace McDonald's přestávají nabízet mléčné koktejly. Maloobchodní prodejci se podle serveru BBC už nyní obávají problémů se zásobováním na Vánoce.

Řidiči kamionů hrají v propojené globální ekonomice zásadní roli. Přepravují téměř veškeré zboží, takže pokud jich není dost, zvedne to jeho ceny.

Podobný problém jako Británie mají kvůli dopadům pandemie například i Spojené státy a Německo. V Británii jej ale umocňuje ještě brexit. Britští dopravci proto vyzvali ke změně imigračních pravidel, která by umožnila návrat řidičům z Evropské unie. Britská vláda však stále trvá na tom, že dopravci a maloobchodníci musejí školit nové britské řidiče.

Zdroje: