Dnes je čtvrtek 2. února 2023., Svátek má Nela
Počasí dnes 3°C Smíšené přeháňky

Základ nového vztahu EU s Londýnem. Europoslanci schválili dohodu s Británií

Základ nového vztahu EU s Londýnem. Europoslanci schválili dohodu s Británií
Evropský parlament schválil obchodní dohodu EU s Británií | zdroj: Profimedia

Evropský parlament jasnou většinou hlasů schválil obchodní dohodu Evropské unie s Británií, čímž definitivně potvrdil její platnost.

Podle dnes zveřejněných výsledků úterního hlasování podpořilo smlouvu, která od začátku roku funguje v provizorním režimu, 660 poslanců, proti jich hlasovalo pět. Schválení dohody vzápětí ocenili lídři dalších unijních institucí, podle britského premiéra Borise Johnsona je to poslední krok na dlouhé cestě k novým vztahům.

Úmluvu, která odbourává většinu celních bariér a usnadňuje obchod mezi sedmadvacítkou unijních zemí a Británií, podepsaly obě strany krátce před koncem roku, na jehož přelomu Británie evropský blok po 47 letech opustila.

Evropský parlament uznal, že dohoda ochrání zájmy EU a zároveň usnadní život lidem i firmám na obou stranách Lamanšského průlivu. Europoslanci si však v souběžně schválené rezoluci vymínili, že unie bude rázně řešit jakékoli porušení pravidel ze strany Británie.

Podle většiny europoslanců je samotný odchod Británie ztrátou, smlouva však řeší situaci nejlepším možným způsobem. „Může se stát základem, na kterém postavíme nové vztahy EU a Spojeného království zaměřené na budoucnost,“ podotkl po hlasování předseda europarlamentu David Sassoli.

Souhlas europoslanců vzápětí uvítala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která přislíbila, že Brusel dohlédne na to, aby Londýn své závazky respektoval. „Věrné naplňování (dohody) je zásadní,“ uvedla dnes šéfka unijní exekutivy, podle níž je schválená smlouva základem „silného a blízkého“ partnerství s Británií.

Řada europoslanců před hlasováním kritizovala, že Británie podle EU porušuje část dřívější dohody o samotné podobě brexitu, hlavně část týkající se Severního Irska. Londýn dohodu porušuje tak, že odložil zahájení kontrol u některých druhů zboží. Kontroly měl provádět při cestě zboží z Velké Británie do Severního Irska. Taková dohoda má zamezit tomu, aby vznikla tvrdá hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem, kde roste poslední dobou napětí. Evropská komise v březnu kvůli rozhodnutí odložit zavedení kontrol na říjen zahájila s Velkou Británií řízení. Europoslanci ale dali najevo, že věří v urovnání sporu a nechtějí dohodu blokovat.

Schválení úmluvy ocenil také předseda Evropské rady Charles Michel, podle něhož jím začíná nová éra vztahů s Británií. Podobně se vyjádřil i šéf britské vlády.

„Tento týden je posledním krokem na dlouhé cestě, který přinesl stabilitu do našich nových vztahů s EU jako klíčovými obchodními partnery a blízkými spojenci, svrchovaně rovnocennými,“ prohlásil Johnson. Zmíněné porušování dohody již dříve hájil s tím, že jde pouze o dočasné kroky a Londýn upřednostňuje domluvu před případnými právními kroky Bruselu.

Smlouva, kterou dnes potvrdili poslanci, vedle obchodu upravuje také spolupráci v řadě dalších oblastí včetně bezpečnosti, dopravy či energetiky. Země EU se koncem loňského roku dohodly na její provizorní platnosti bez souhlasu EP, který chtěl čas na prostudování dokumentu.

Zdroje: