Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes 0°C Zataženo

Bolestivé kožní onemocnění, o kterém jste možná ještě neslyšeli

Bolestivé kožní onemocnění, o kterém jste možná ještě neslyšeli
Lidé trpící hidradenitidou mají zánětlivá ložiska nejčastěji v podpaží, tříslech či pod prsy. Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Trvá průměrně osm let, než se lidé trpící hidradenitidou přes maratony po lékařích dopátrají správné diagnózy. Chronické autoimunitní onemocnění kůže označované jako acne inversa je totiž i mezi odborníky tak málo známé, že si s ním lékaři mnohdy nevědí rady. 

Poměrně málo známé onemocnění kůže se projevuje bolestivým zánětem v oblasti paží, třísel nebo pod prsy. Odhaduje se, že celosvětově trpí touto chorobou minimálně jedno procento dospělé populace.  

Přesný výskyt onemocnění však není známý, protože mnoho pacientů se stydí o jeho příznacích mluvit a zdráhá se vyhledat odbornou pomoc. Když už se k tomuto kroku odhodlají, navštíví v průměru pět lékařů tří specializací, než jim je onemocnění správně diagnostikováno. 

S návštěvou lékaře neotálejte

 "Projevy způsobené hidradenitidou (HS) jsou značně nepříjemné a bolestivé. Často významně snižují kvalitu života pacientů, neboť mají dopad na jejich běžné denní činnosti, pracovní schopnost a uplatnění, fyzické aktivity i psychický stav," říká Monika Arenbergerová z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. "Je velice důležité neotálet s návštěvou zkušeného dermatologa, který je schopen jej správně diagnostikovat a dokáže zvolit vhodnou formu léčby," dodává lékařka.

profimedia-0381522085 Jak vypadá hidradenitida v podpaží | zdroj: Profimedia

V některých případech se totiž onemocnění může rychle zhoršovat, a pokud není správně léčeno, potíže se mohou vracet s narůstající intenzitou a vést až k těžkým formám a trvalému poškození nejen kůže, ale i hlubších struktur v postižených místech.

Co je hidradenitida

Hidradenitida, latinsky hidradenitis suppurativa, je charakteristická vznikem zánětlivých ložisek v tělesných partiích, kde dochází ke zvýšenému tření. Mezi zasažené oblasti proto patří především podpažní jamky, třísla, oblast pod prsy (u žen), vnitřní strana stehen a hýždě.

V propuknutí nemoci hrají významnou roli specifické změny uvnitř vlasových váčků, do nichž ústí apokrinní potní žlázy. V počáteční fázi dochází k ucpání těchto vlasových váčků hyperkeratinovou zátkou. Při znemožnění průchodu obsahu apokrinní žlázy váček otéká a praská, což může vést ke vzniku abscesů a šíření zánětu.

HS postihuje častěji ženy než muže. Rozvinout se může v každém věku. Nejčastěji se objevuje po 20. roce života. Míra výskytu onemocnění klesá po 50. až 55. roce života.

Onemocnění se může projevovat u každého člověka jinak. Lehká forma má podobu bulek, hrbolků nebo několika cyst, zatímco pacienti s těžšími formami trpí opakovanými výskyty abscesů a píštělí, z nichž může vytékat hnisavá tekutina.

Přesná příčina není známá

I když onemocnění postihuje kůži, primárně jde o zánětlivou chronickou autoimunitní systémovou poruchu. Mezi rizikové faktory, které mohou nemoc spustit či zhoršovat, patří dědičnost, kouření, nadváha či obezita a u žen také hormonální změny. Zhruba třetina pacientů, u kterých bylo onemocnění diagnostikováno, má jeho výskyt v rodinné anamnéze.

Protože se nemoc projevuje nejčastěji v reprodukčním věku, mohly by hrát určitou roli i pohlavní hormony. Přímá souvislost však nebyla prokázána. Hidradenitis suppurativa není infekční onemocnění, a proto na jeho spuštění nemá žádný vliv nedostatečná hygiena, jak se lidé často mylně domnívají.

Možnosti léčby

V současné době se HS nedá zcela vyléčit, pokud je ale pacient pravidelně sledován, nemusí se průběh nemoci zhoršovat. Léčebný postup je vždy individuální a závisí na stádiu onemocnění. V počáteční fázi se zpravidla uplatňuje lokální terapie pomocí krémů a mastí, poté nastupuje léčba antibiotiky.

U pokročilejších forem se nasazují retinoidy, antiandrogeny a krátkodobě také kortikoidy. Pro pacienty se středně těžkou až těžkou formou hidradenitidy, kteří nedostatečně reagovali na konvenční antibiotickou systémovou léčbu, je dostupná také biologická léčba.

Zdroje:
Vlastní