Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Biden obnovil program z druhé světové války, umožní rychlejší dodávky zbraní Ukrajině

Biden obnovil program z druhé světové války, umožní rychlejší dodávky zbraní Ukrajině
„Cena za boj je vysoká, ale ustoupit agresi by bylo ještě dražší,“ řekl Biden před novináři, kteří přihlíželi podpisu zákona | zdroj: Profimedia

Americký prezident Joe Biden dnes podepsal zákon, který umožní urychlit a zjednodušit dodávky zbraní Ukrajině, která se již třetí měsíc brání ruské invazi.

Biden tak obnovil program z druhé světové války na pomoc spojencům známý jako lend-lease act (zákon o půjče a pronájmu). Zákon posiluje Bidenovu pravomoc uzavírat dohody s Ukrajinou a dalšími východoevropskými zeměmi, uvedl The Washington Post. Normu již dříve výraznou většinou podpořila Sněmovna reprezentantů i Senát.

„Cena za boj je vysoká, ale ustoupit agresi by bylo ještě dražší,“ řekl Biden před novináři, kteří přihlíželi podpisu zákona. Prezident také hovořil o „důležitém nástroji na podporu ukrajinské vlády a lidu v jejich boji za obranu země a demokracie.“

Americký prezident je díky normě oprávněn až do roku 2023 půjčovat nebo pronajímat vojenské vybavení Ukrajině a dalším státům ve východní Evropě postiženým ruskou válkou, píše agentura DPA. Podobný zákon o půjčkách a pronájmu přijal americký Kongres v roce 1941, což Washingtonu umožnilo rychle a ve velkém měřítku dodávat spojencům výzbroj pro boj s nacisty.

Pro zákon ve Sněmovně reprezentantů 28. dubna hlasovalo 417 zákonodárců, proti se jich postavilo jen deset. Jen několik týdnů předtím jej jednomyslně schválil Senát, což je v dnešním rozpolceném Kongresu vzácný projev shody stran, poznamenává The Washington Post.

USA od začátku ruské invaze 24. února Ukrajině přislíbily nebo již dodaly zbraně a munici za více než 3,8 miliardy dolarů (90 miliard korun). Biden požádal Kongres o dalších 33 miliard dolarů (782 miliard korun) na pomoc Ukrajině, z nichž by většina směřovala na nákup zbraní.

Bidenův návrh nyní musí schválit Kongres. Tamní demokraté se přitom podle zdrojů amerických médií shodli na balíčku v hodnotě dokonce téměř 40 miliard dolarů (948 miliard korun), o němž možná budou hlasovat již v úterý, napsala agentura Reuters. Polovina navýšení oproti původnímu Bidenovu návrhu by směřovala na nákup zbraní a munice, druhá polovina na humanitární pomoc.

Bílý dům dnes rovněž reagoval na projev ruského prezidenta Vladimira Putina při příležitosti oslav výročí porážky nacismu. Jeho tvrzení, že k válce na Ukrajině vedla agresivita Západu, označil za revizionistickou historii. Psakiová před novináři rovněž označila Putinova sdělení za dezinformace.

Zdroje: