Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 3°C Sněhové přeháňky

Bidenová se setkala s Čaputovou. Slovenská prezidentka ocenila podporu od USA

Bidenová se setkala s Čaputovou. Slovenská prezidentka ocenila podporu od USA
Čaputová se s Bidenovou setkala dnes dopoledne na závěr její zahraniční cesty | zdroj: Profimedia

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ocenila podporu, které se zemi dostává od Spojených států, a také spolupráci mezi oběma zeměmi.

Čaputová to řekla při přijetí americké první dámy Jill Bidenové, se kterou se dnes dopoledne setkala na závěr její zahraniční cesty.

Slovenská prezidentka také napsala na svůj twitter, že setkání s Bidenovou v Bratislavě potvrzuje dobré vztahy USA a Slovenska. „V těchto náročných časech stojíme společně na obranu naší demokracie, svobody a hodnoty lidského života,“ napsala Čaputová.

„Jako stále aktivní učitelka se zajímá o osud ukrajinských dětí, žen a rodin, které musely opustit svou zemi, ale stejně ocenila i nezištnou pomoc našich lidí, dobrovolníků, charitativních organizací a rodin, které pomáhají jejich utrpění zmírnit,“ uvedla Čaputová po schůzce s Bidenovou. Dodala, že spolu hovořily také o vlivu sociálních médií na atmosféru ve společnosti a o důležitosti tématu duševního zdraví.

V uplynulých dnech Bidenová v souvislosti s uprchlickou krizí, kterou vyvolala válka na Ukrajině, zavítala také do Rumunska a nečekaně i na samotnou Ukrajinu, kde se sešla s Olenou Zelenskou, manželkou ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Bidenová přijela na Slovensko v sobotu. O víkendu na východním Slovensku zavítala mezi ukrajinské uprchlíky a dobrovolníky, záchranáře a další pracovníky, kteří běžencům pomáhají.

Řekla, že pokládala za potřebné podpořit lidi z Ukrajiny, kteří zažili brutalitu. Ještě v neděli po návštěvě slovensko-ukrajinské hranice Bidenová odjela do příhraničního ukrajinského města Užhorod, kde se sešla se Zelenskou.

Americká první dáma vyjádřila vděk Slovákům za pomoc uprchlíkům z Ukrajiny. Podobně ocenila i Rumunsko, kam zavítala před návštěvou Slovenska.

Zdroje: