Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Běloruský politický vězeň se u soudu pokusil o sebevraždu

Běloruský politický vězeň se u soudu pokusil o sebevraždu
Po zadržení Ramana Prataseviče se konaly nejrůznější setkání na podporu demokratického hnutí v Bělorusku, demonstrace proběhla v Mnichově nebo v Dublinu | zdroj: Profimedia

Přímo v soudní síni se o sebevraždu pokusil Scjapan Latypav, kterého běloruská opozice počítá mezi soudobé politické vězně režimu prezidenta Alexandra Lukašenka.

Při jednání o svém případu si Latypav postěžoval na mučení a řízl se do hrdla, uvedl na svém webu opoziční list Naša Niva. Podle očitých svědků je také možné, že si do krku zarazil propisovačku. Latypav tak učinil ve chvíli, kdy u soudu vypovídal jako svědek jeho otec. Vězně podle ruské redakce BBC odvezla sanitka.

„Otče! Po setkání (s tebou) ke mně přišel policista z GUBOP (odboru boje proti organizovanému zločinu, který se podle opozičních médií stal jedním z hlavních nástrojů potlačování opozice - pozn. ČTK). Sliboval, že jestli se nepřiznám, že jsem vinen, dočkám se izolace a začnou trestně stíhat příbuzné a sousedy. V izolaci jsem byl 51 dní. Tak se tedy připravuj,“ prohlásil Latypav, než si způsobil zranění, uvedla BBC. Latypav podle ní použil slangový výraz, který může znamenat izolaci, ale i vytvoření nesnesitelných podmínek ze strany ostatních vězňů.

Vězňův otec podle nevládní organizace Vjasna uvedl, že syn byl za trest od 11. dubna izolován spolu s dalšími vězni s „psychickými zvláštnostmi“.

Klec pro obžalované, ve které se zraněný Latypav nacházel, zprvu nemohli otevřít, protože eskorta neměla klíče. Když se dveře konečně podařilo otevřít, byl Latypav už v bezvědomí. Odnesli jej na nosítkách a odvezli s policejním doprovodem.

Bělorusko zažilo bezprecedentní protesty proti režimu po prezidentských volbách z loňského srpna, jejichž vítězem úřady opět prohlásily Alexandra Lukašenka, vládnoucího Bělorusku již od roku 1994. Statisíce Bělorusů vyšly do ulic protestovat proti zfalšování voleb, ale režim postupně protesty potlačit i za cenu smrti několika demonstrantů a zadržení desítek tisíc lidí.

Latypava podle listu Naša Niva zatkli loni v září, kdy se dožadoval jmen policistů, kteří přijeli do jedné čtvrti v Minsku přemalovat opoziční grafitti. Od té doby je za mřížemi a mezitím jej začali soudit i kvůli obvinění z podvodu, neuposlechnutí policie a vyvolávání masových nepokojů. Hrozí mu deset let za mřížemi. Latypav se u soudu odmítl přiznat.

Latypava označují běloruští ochránci lidských práv za politického vězně.

Zdroje: