Babišovo ministerstvo nasekalo chyby v účetnictví za 100 miliard. NKÚ mu vyčítá nejasná pravidla

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 24. 4. 2017 15:55) - Aktuality autor: šar

Ministerstvo financí má pořádný nepořádek v účetnictví. Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) objevil v účtech ministerstva za rok 2015 pochybení za více jak 100 miliard korun. Ministerstvo tvrdí, že pochybení jsou "pozůstatkem dřívějšího nevyhovujícího stavu" a od loňska funguje vícestupňová kontrola.

Ministr financí Andrej Babiš před sídlem svého resortu

Ministr financí Andrej Babiš před sídlem svého resortu,zdroj: Profimedia.cz

NKÚ  našel nejvíce chyb v účetní závěrce. Jde například o chyby v takzvaných podrozvahových účtech za více než 31 miliard korun nebo jiné nesprávnosti v dalších částech přílohy poskytujících doplňující informace, které celkem přesahují 108 miliard korun. 

"Jedná se zejména o nejasnou vypovídací hodnotu informací o podmíněných aktivech a pasivech z důvodu variantnosti přístupu k jejich oceňování," uvedl NKÚ k chybám podrozvahových účtech. 

Ministerstvo financí mělo například vykázat 83 miliard korun, ale podle NKÚ špatně vykázalo jen 83 milionů. Jindy zase vykazuje poskytnutou garanci za více než 19 miliard korun v účetní závěrce takovým způsobem, ze kterého není jasné, že stát takovou garanci poskytl.

"K nesprávnému zatřídění dvou položek v celkové výši přibližně 31 miliard korun v rámci podrozvahových účtů vykazovaných v příloze účetní závěrky upozorňujeme, že se rozhodně nejednalo o faktické nezaúčtování či nevykázání těchto závazků, ale o jejich nepřesné zatřídění v rámci skupiny obdobných účtů. Celková vykázaná výše závazků tímto ovlivněna nikterak nebyla," okomentovalo to ministerstvo.

"Jsou tam nějaké problémy v účetnictví. Je to samozřejmě špatně. Ale žádné dopady do rozpočtu nebudou a ani dodatečné náklady," uvedl pak ministr financí Andrej Babiš.

NKÚ vypíchl systémové chyby

Kontroloři také například zjistili, že ministerstvo nevytvořilo žádné účetní rezervy ani nesnížilo hodnotu některého majetku. To zkresluje údaje o faktických závazcích a stavu majetku až o desítky miliard korun. Reforma účetnictví státu z roku 2010 přitom po ministerstvu tyto kroky požaduje. Ministerstvo v tomto případě výtku akceptovalo a slíbilo, že chyby napraví. 

Úřad kritizoval i systémové nedostatky - například to, že vykazování některých údajů o dluzích v závěrečných účtech kapitol státního rozpočtu nemá stanovena jasná pravidla, což může vést k různému ocenění a vykazování údajů o státním dluhu. Ministerstvo by podle NKÚ mělo zajistit jasná pravidla pro vykazování aktiv a dluhů v závěrečných účtech kapitol státního rozpočtu i ve státním závěrečném účtu jako takovém. To umožní, aby byly vykazované údaje lépe srovnatelné i kontrolovatelné.

Ministerstvo prohlásilo, že od příštího roku by měla platit změna příslušných právních předpisů. "V této souvislosti je i zvažována úprava rozsahu položek vykazovaných v knize podrozvahových účtů v příloze v účetní závěrce včetně jejich obsahového vymezení," dodal resort.

V knihách podrozvahových účtů se účtuje o skutečnostech, které jsou předmětem účetnictví, ale nejsou u nich splněny všechny podmínky pro zápis v hlavní knize. Jejich znalost je podstatná pro posouzení majetkoprávní situace účetní jednotky a jejích ekonomických zdrojů, které lze využít.

Tagy: Česko NKÚ domácí Ministerstvo financí ČR Sobotkova vláda Sobotkův kabinet úřady a státní správa veřejné finance

Zdroje: ČTK