Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 5°C Občasný déšť se sněhem

Komentář: Vláda ničí živnostníky, ale doplatí na to všichni

Komentář: Vláda ničí živnostníky, ale doplatí na to všichni
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Opatření vlády, která se chrlí na živnostníky a drobné podnikatele, začínají hraničit s likvidačním tažením. Kontrolní hlášení, EET, zákaz kouření v restauracích, omezení výdajových paušálů a některé další vyhlášky, míchají smrtící koktejl, který devastuje podnikatelské prostředí v zemi.

Každá vláda dříve nebo později zjistí, že pokud chce peníze na své projekty a politiku, musí je začít vybírat od lidí. Z jiných zdrojů, jako jsou dotace nebo půjčky, nikdy nepřijde tolik, jako právě od obyvatel země. Minulá pravicová vláda se rozhodla, že oškube plošně všechny zvýšením DPH a zaměřila se také na příjemce sociálních dávek.

Petr Nečas a spol. začali lidem vysvětlovat, že se zemi nedaří, protože občané pobírají vysoké sociální dávky. Byl to z ekonomického hlediska nesmysl, nicméně zabralo to a z nejrůznějších "nemakačenků" a "nepřizpůsobivých" se stali v myslích většiny obyvatel největší překážky rozkvětu země.

Socialistická vláda si pochopitelně na nejslabší zasednout nemůže a rozházet si to nechce ani se zaměstnanci a důchodci. Na velké společnosti si rovněž netroufá. Ani ne tak proto, že by se mohly sebrat a odejít do zahraničí, ale spíše z toho prostého důvodu, že majitel největší korporace v zemi sedí ve vládě osobně. Tudy cesta také nevede.

Babiš a Sobotka společně našli jinou skupinu lidí, která by se dala podojit – živnostníky a drobné podnikatele.

Přišlo kontrolní hlášení k DPH, následované zavedením EET. Už tato dvě opatření měla za následek, že zavřela řada hospod a restaurací a další zdražily jídlo i nápoje. Ještě se na nich ani neusadil prach a už je tu zákaz kouření v restauracích. Každé jednotlivé opatření je snad nějak obhajitelné, nicméně v této sestavě dohromady působí jako záměrná likvidace. Schválně, zeptejte se ve své oblíbené hospodě, jestli majitel náhodou neuvažuje, že kvůli zákazu kouření zavře.  

A to ani nezmiňujeme nová nařízení, která se týkají vinoték, které budou mít mnohem těžší život kvůli zákazu prodeje sudového vína. Aby vinotéka mohla sudové víno prodávat, musí získat status výrobce.  Prodej sudového vína navíc bude možný jen ve speciálních obalech Bag In Box.

Na Praze 1 zase chtějí radní zavést jednotnou zavírací dobu pro všechny restaurace … Není nutné nic dodávat, každý si umí představit, jaký dopad všechna tato nařízení nejspíše budou mít.

Ve skupině podnikatelů však nejsou jen majitelé a provozovatelé restaurací. Osoby samostatně výdělečně činné neboli OSVČ dostali od této vlády zase jako dárek omezení výdajových paušálů na jeden milion korun. Není to sice vyloženě likvidační změna, ale je to rozhodně zhoršení podmínek pro řadu podnikatelů, zejména těch, kteří mají vyšší obraty. I těch menších se pak dotkne snížení limitů na odpočitatelný paušál na polovinu.

Drobní podnikatelé a živnostníci se dostali do podobné situace, jako nezaměstnaní za pravicových vlád. Jsou považováni za škůdce a zloděje, kteří stát obírají o daně. Národu jsou předkládána čísla o tom, jak nízké odvody a daně tato skupina platí. Nikdo už nezmiňuje, že tito lidé nemají nemocenskou, placené dovolené, nesou veškeré riziko svého podnikání a ručí svým majetkem. 

Vládě stačí do omrzení opakovat, že OSVČ platí málo a že hospodští jsou nepoctiví a kradou. Mnoho lidí jim zatleská, ovšem do doby, než zjistí, že i jejich oblíbený bar zavřel a menu v restauraci, kam chodí o polední pauze, zdražilo o deset korun.

Experimenty současné vlády tak dopadnou nakonec na všechny. O tom, jestli všechna tato opatření vůbec přinesou nějaké podstatné prostředky do státní kasy, se zatím dá jen spekulovat. Babiš je přesvědčen, že stát vyždímá z živnostníků 18 miliard. Kolik z nich zkrachuje nebo přeruší své podnikání, ho celkem nezajímá. Beztak platí, že všichni kradnú, takže co na tom záleží. 

Zdroje:
Vlastní