Aktualizováno: Američané zaútočili v Sýrii. Předem varovali spojence i Rusko

Spojené státy bombardovaly vládní základnu na západě Sýrie na základě nařízení prezidenta Donalda Trumpa. Při útoku zemřelo podle syrských zdrojů 16 lidí, z toho devět civilistů. Američané předem varovali spojence i Rusko, které to na svou stranu zřejmě nezamlčelo před režimem Bašára Asada.
Spojené státy vypálily střely s plochou dráhou letu Tomahawk ze dvou válečných lodí ve východním Středomoří. Podle různých zdrojů jich bylo 50 až 60.
zdroj: YouTube.com
Syrské úřady uvádějí sedm mrtvých a devět zraněných. Zprávy o hmotných škodách se rozcházejí. Ruská státní televize uvedla, že bylo zničeno devět letadel, ale hlavní ranvej je relativně v pořádku. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) americké nálety základnu téměř úplně zničily.
Trump vyzval k ukončení krveprolití v Sýrii
Prezident Trump v proslovu z floridské rezidence Mar-a-Lago potvrdil, že cílený útok na leteckou základnu v Sýrii nařídil. Podle něj byl ze základny vedený chemický útok na Chán Šajchún. "Civilizované národy" prezident vyzval, aby se připojily k USA ve snaze "ukončit masakr a krveprolití v Sýrii".
ČTĚTE TAKÉ: Otazníky kolem chemického útoku v Sýrii
Podle Trumpa byl útok provedený v "životním národním bezpečnostním zájmu" Spojených států. Jeho cílem bylo zabránit šíření a užívání chemických zbraní. O tom, že Sýrie použila zakázanou chemickou látku na zabíjení nevinných civilistů, podle něj není pochyb.
zdroj: YouTube.com
Na základně americké střely podle ministerstva obrany zasáhly několik cílů. Byly mezi nimi údajně startovací dráhy, čerpací stanice i letadla.
Here's full @POTUS statement on his decision to launch missiles at the airfield in #Syria in response to the regime's sarin gas attack. pic.twitter.com/TrEbNYBvZq
— Steve Herman (@W7VOA) April 7, 2017
Spojené státy podle Pentagonu o chystaném útoku informovaly i Rusko. Zástupce velvyslance při OSN Vladimir Safronkov krátce před oznámením o ostřelování základny varoval před "negativními následky" vojenské intervence Spojených států v Sýrii. Pentagon uvedl, že při útoku necílil na ty části základny, o kterých se domnívá, že jsou na nich přítomny ruské síly.
O tom, že Američané zřejmě skutečně dopředu varovali zainteresované strany, svědčí i zprávy z Francie. Zdroj z francouzské diplomacie řekl agentuře Reuters, že Američané před úderem na základnu na něj Paříž upozornili předem.
Otázkou ovšem je, zda o tom s předstihem nevěděl i syrský režim. Libanonská televize oznámila, že se syrské armádě podařilo evakuovat před útokem většinu svých letadel. Nasvědčoval by tomu i nízký počet mrtvých.
Základna Šajrat v Homsu. Právě z ní podle amerických tajných služeb vzlétly letky s chemickými zbraněmi
| zdroj:
Profimedia
Guvernér Homsu libanonské televizi řekl, že při náletech na základnu zemřelo pět lidí a sedm dalších bylo zraněno. Guvernér útok odsoudil s tím, že základna poskytovala leteckou podporu operacím proti organizaci Islámský stát (IS). Její zničení tak podle něj nyní poslouží zájmům "teroristických skupin".
Přiměřená odpověď a návrat studené války
Akci Američanů podpořili Britové, Izraelci, Saúdové a Australané. Podle australského premiéra Malcolma Turnbulla je úder "přiměřenou a vyváženou" odpovědí na tento incident. Rijád vyjádřil Washingtonu plnou podporu a krok Trumpa označil za odvážný.
Předseda zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov podle agentury Interfax řekl, že ruské spojenectví se Spojenými státy v Sýrii je po americké akci zpochybněno. Americký úder měl podle něj potvrdit "předchozí verdikt o vině (syrského prezidenta) Bašára Asada za chemický útok".
Rusko v reakci na bombardování pozastavuje platnost ujednání se Spojenými státy, které mělo zabránit incidentům mezi ruskými letouny a silami koalice vedené USA při operacích v této blízkovýchodní zemi.
Moskva také vyzývá k mimořádnému zasedání Rady bezpečnosti OSN. O svolání rady už dříve požádala Bolívie, která je nyní nestálým členem RB OSN.
Reakce Íránu
Írán dnes označil americký úder v Sýrii v reakci na chemický útok ve městě Chán Šajchún za "destruktivní a nebezpečný". Zásah Spojených států je porušením mezinárodního práva, citovala státní agentura ISNA mluvčího íránského ministerstva zahraničí Bahráma Ghasemího. Šéf íránské diplomacie Mohammad Džavád Zaríf později Washington obvinil, že použil "falešnou záminku" k útoku na Sýrii.
"Spojené státy pomohly (bývalému iráckému prezidentu) Saddámu Husajnovi použít chemické zbraně proti Íránu v 80. letech. Poté využili falešná obvinění týkající se chemických zbraní nejprve k útoku na Irák v roce 2003 a teď na Sýrii," napsal Zaríf na twitteru podle agentury AFP.
Ministrův mluvčí také řekl, že Irán použití chemických zbraní odsuzuje. "Zároveň ale soudí, že je nebezpečné, destruktivní a také porušením mezinárodního práva využít (chemické zbraně) jako záminku pro jednostrannou akci," řekl ministrův mluvčí.
Jednostranné útoky podle něj posilují terorismus v Sýrii a komplikují situaci v této zemi i jinde v oblasti.