Americké bombardování mešity v Sýrii zabilo přes 40 lidí, většinou civilisty

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Spojené státy přiznaly, že mají na svědomí bombardování v severní Sýrii poblíž města Aleppo, při kterém zahynulo přes 40 lidí. Cílem útoku měla být schůzka radikálů, většina mrtvých ale byli civilisté.

Americké bombardování mešity u Aleppa nepřežilo přes 40 lidí

Americké bombardování mešity u Aleppa nepřežilo přes 40 lidí,zdroj: Profimedia.cz

Mluvčí amerického velení pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM) John Thomas řekl, že armáda "neútočila na mešitu, ale na dům vzdálený asi 20 metrů od mešity, která stále stojí". CENTCOM v prohlášení uvedlo, že "americké síly zaútočily 16. března na shromáždění Al-Káidy v syrském Idlibu a zabily několik teroristů".

Mluvčí ale hovořil o útoku ve vesnici Al-Džiná v provincii Halab, která s Idlibem sousedí. "Prověříme informace o civilních obětech v souvislosti s tímto útokem," sdělil s tím, že CENTCOM nemá žádnou zprávu o mrtvých civilistech. Připustil, že armáda nemá ani informaci o přesném místu zásahu.

Mluvčí amerického ministerstva obrany Jeff Davis o náletu na Al-Džiná řekl, že se ho zúčastnily bezpilotní i pilotované letouny. Novinářům rovněž předložil snímek místa útoku s tím, že cílem nebyla mešita, ale dům, kde se konalo jednání radikálů z teroristické sítě Al-Káida.

O mrtvých civilistech v Al-Džiná informovala exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR). Podle její dnešní zprávy je mrtvých 46 a stovka lidí byla zraněna.

Na snímcích pořízených dopisovatelem agentury AFP je patrná část zničené budovy, v jejíchž troskách záchranáři pátrali po obětech. "Slyšeli jsme výbuchy, když byla mešita zasažena. Stalo se to právě po modlitbách v době, kdy tam jsou většinou náboženské kurzy pro muže," citovala AFP jednoho obyvatele obce.

Turecká agentura Anadolu ve čtvrtek oznámila, že za útokem může být ruské letectvo.

Tagy: Sýrie zahraničí Spojené státy americké

Zdroje: ČTK