Dnes je pátek 14. června 2024., Svátek má Roland
Počasí dnes 19°C Oblačno

Zuckerberg propustí přes jedenáct tisíc lidí - více než desetinu zaměstnanců

Zuckerberg propustí přes jedenáct tisíc lidí - více než desetinu zaměstnanců
Sídlo společnosti Meta Platforms | zdroj: Profimedia

Americká internetová společnosti Meta Platforms propustí více než 11 000 lidí, což je zhruba 13 procent její pracovní síly. Firma to uvedla v povinném oznámení pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC). V letošním roce jde o jedno z nejmasovějších propouštění v technologickém sektoru.

Meta, která je majitelem sociálních sítí Facebook a Instagram či komunikační služby WhatsApp, se potýká s rostoucími náklady a slabším zájmem inzerentů. „Nejenže se on-line obchodování vrátilo k dřívějším trendům, ale makroekonomický pokles, zvýšená konkurence a ztráta reklamních signálů způsobily, že máme mnohem nižší příjmy, než jsem očekával,“ uvedl ve zprávě zaměstnancům generální ředitel Mark Zuckerberg. „Spletl jsem se a beru za to zodpovědnost,“ dodal.

Takto masové propouštění je první v osmnáctileté historii firmy. Jiné technologické společnosti jako Microsoft nebo Twitter už letos propustily další tisíce zaměstnanců. Technologiím a jejich akciím se dařilo v čase koronavirové pandemie. V letošním roce se jich ale velmi nepříznivě dotýká vysoká inflace a rychle rostoucí úrokové sazby.

Zuckerberg zdůraznil, že firma se musí stát kapitálově efektivnější a uvedl, že společnost přesune zdroje do „oblastí růstu s vysokou prioritou“, jako je jeho vyhledávač AI, reklama a obchodní platformy, ale i jeho projekt metaverse, tedy virtuálního vesmíru.

Meta uvedla, že propuštěným zaměstnancům zaplatí odstupné ve formě 16 týdnů základní mzdy plus dva další týdny za každý rok služby u firmy a proplatí zbývající placené volno. Zaměstnancům budou uhrazeny náklady na zdravotní péči po dobu dalších šesti měsíců.

Akcie Mety letos ztratily více než dvě třetiny své hodnoty. Po oznámeném propouštění před začátkem dnešního obchodování přidávaly zhruba tři procenta. 

Zdroje: