Dnes je úterý 25. června 2024., Svátek má Ivan
Počasí dnes 26°C Polojasno

Musk prodal akcie Tesly za 3,95 miliardy dolarů, jeho majetek klesl pod 200 miliard

Musk prodal akcie Tesly za 3,95 miliardy dolarů, jeho majetek klesl pod 200 miliard
Elon Musk | zdroj: Profimedia

Americký miliardář Elon Musk prodal 19,5 milionu akcií výrobce elektromobilů Tesla za 3,95 miliardy dolarů (95,36 miliardy korun). Vyplývá to z údajů pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC).

Ředitel automobilky Tesla tak od letošního dubna, kdy se stal největším akcionářem internetové společnosti Twitter, prodal akcie Tesly v hodnotě téměř 20 miliard dolarů. Účel posledního prodeje Musk neoznámil. Analytici ho očekávali, protože šéf Tesly potřebuje prostředky na akvizici Twitteru.

Akcie výrobce elektromobilů prodával letos v dubnu (za 8,5 miliardy dolarů) a srpnu (za 6,9 miliardy dolarů); tvrdil ale, že dalších se zbavovat neplánuje. V srpnu uvedl, že potřebuje finance na převzetí Twitteru.

Po posledním prodeji drží Musk v automobilce Tesla podle výpočtu Reuters čtrnáctiprocentní podíl. Od dubna, kdy podal nabídku na převzetí Twitteru, odepsaly akcie Tesly téměř polovinu své hodnoty. Muskův majetek od té doby klesl o 70 miliard dolarů.

Miliardář přislíbil poskytnout na akvizici 46,5 miliardy dolarů ve formě vlastního kapitálu a dluhového financování, což pokryje cenu podniku 44 miliard dolarů a náklady na uzavření transakce. Banky, například Morgan Stanley a Bank of America, se uvolily poskytnout dluhové financování 13 miliard dolarů.

Musk se zavázal, že poskytne 33,5 miliardy dolarů vlastního kapitálu. Tato suma zahrnovala jeho 9,6procentní podíl v Twitteru a 7,1 miliardy dolarů, které získal od investorů. Podle výpočtu agentury Reuters tak musí na financování převzetí získat další dvě až tři miliardy dolarů.

Musk, nejbohatší člověk na světě, minulý měsíc koupil Twitter za 44 miliard dolarů a ve společnosti od té doby zahájil dramatické změny, včetně propuštění poloviny zaměstnanců. Plánuje také například zpoplatnit ověřovací modré ikony. Kdy se tak stane, zatím neoznámil. V květnu se pokusil od transakce odstoupit, což odůvodnil tím, že Twitter podhodnotil počet falešných účtů na platformě. To vedlo k sérii soudních sporů mezi oběma stranami.

Muskův majetek kvůli snížení ceny akcií Tesly klesl pod 200 miliard dolarů

Muskův majetek v úterý klesl pod 200 miliard dolarů (4,8 bilionu Kč), přesto šéf automobilky Tesla a sociální sítě Twitter zůstává nejbohatším člověkem planety. Částečně „zchudl“ kvůli poklesu ceny akcií Tesly, kterých se investoři zbavují v obavách, že její hlavní akcionář se nyní bude více věnovat Twitteru a na řízení automobilky mu nezbude dost času.

Musk má nyní podle časopisu Forbes čisté jmění 194,8 miliardy dolarů. Velká část pochází právě z jeho téměř 15procentního podílu v Tesle, která má tržní hodnotu 622 miliard dolarů.

Od té doby, co Musk v dubnu podal nabídku na převzetí Twitteru, ztratila Tesla téměř polovinu své tržní hodnoty a Muskovo čisté jmění kleslo o 70 miliard dolarů. Investoři původně z Tesly utíkali kvůli obavám, že akcií se bude zbavovat sám Musk, aby měl peníze na nákup Twitteru.

Wall Street se obává, že se Musk v Twitteru angažuje až příliš právě v době, kdy výrobce elektromobilů zvyšuje výrobu a čelí rostoucí konkurenci.

„Vypadá to, že Elon Musk tráví 100 procent času v Twitteru a víte, že ten možná bude potřebovat více kapitálu,“ uvedl analytik Jay Hatfield ze společnosti Infrastructure Capital Management. Od koupě Twitteru napsal Musk jen velmi málo tweetů o Tesle, které mu na twitteru pomohly získat popularitu. Místo toho použil tuto sociální síť k oznámení plánů, jaké má pro Twitter jako firmu, včetně předplatného osm dolarů (193) měsíčně za ověřený účet.

Čisté jmění nejbohatšího člověka na světě, který také vlastní raketovou společnost SpaceX, je zhruba o 40 miliard dolarů vyšší, než jakým se může pochlubit druhá nejbohatší osoba, majitel luxusního koncernu LVMH Bernard Arnault. Akcie Tesly v odpoledním obchodování ztrácejí téměř čtyři procenta na 189,3 USD a klesají již třetí seanci po sobě.

Zdroje: