Životnost Dukovan můžeme prodloužit o 10 let, hlásí Babiš. Bude to stát 20 miliard

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 30. 10. 2018 16:31) - Aktuality autor: šar

Životnost Jaderné elektrárny Dukovany by se mohla prodloužit o 10 let. Náklady by byly 20 miliard korun, nový jaderný blok by stál zhruba 200 miliard korun, uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Předseda vlády i ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) už v minulých dnech uvedli, že česká vláda může odložit rozhodnutí o případné stavbě nového tuzemského jaderného zdroje. Možností je podle nich právě prodloužení životnosti Dukovan.

Jaderná elektrárna Dukovany

Jaderná elektrárna Dukovany,zdroj: Profimedia.cz

Zástupci státu jednají se společností ČEZ, zopakoval dnes Babiš. "Na posledním jednání jsme probrali možnost prodloužení životnosti Dukovan o deset let," řekl premiér. Česko chce podle něj zvyšovat podíl jádra ve výrobě elektřiny, je ale třeba zvažovat všechny alternativy. "Otázka je, jakým způsobem se vyvine Evropa," uvedl. Připomněl také zpoždění ve výstavbě jaderných bloků na Slovensku a ve Finsku.

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž dnes sdělil, že firma aktuálně předpokládá, že dukovanská elektrárna zůstane v provozu následujících 20 let. "Tedy zhruba za rok 2035, tak jak byly jednotlivé bloky u v letech 1985 až 1987 postupně uváděny do provozu. Dovedeme si představit i další prodloužení provozu, nicméně tento dlouhodobý provoz je třeba posuzovat nejen z technického hlediska, ale i z hlediska budoucích regulatorních a ekonomických podmínek," dodal Kříž.

Většina oborových a podnikatelských svazů dnes uvedla, že prodloužení životnosti elektrárny nelze mít za zcela jisté a upozornila, že postup navíc neodpovídá plánům ve Státní energetické koncepci a dalších dokumentech. Podle ekologů musí ministerstvo průmyslu a obchodu přijít s novou koncepcí české energetiky založenou na obnovitelných zdrojích energie.

"Bude záležet na technickém stavu elektrárny, který bude muset zaručit případný další bezpečný provoz. ČEZ by musel k povolení dalšího provozu prokázat, že bloky stále odpovídají požadavkům na bezpečnost," uvedla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Podle předsedy Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpána Chalupy si Babiš i Nováková uvědomují, že stavby jaderných elektráren se prakticky všude na světě protahují a náklady stoupají. "Přitom z nových obnovitelných zdrojů můžeme mít během deseti, patnácti let stejné množství elektřiny, ale přinejmenším šestkrát levněji," dodal.

Předseda sdružení Energetické Třebíčsko a bývalý starosta Dukovan Vítězslav Jonáš, který stavbu nového bloku podporuje, dnes uvedl, že možné odložení rozhodnutí o stavbě je pro lidi v regionu Dukovan nepřijatelné a zásadně ohrožuje energetickou bezpečnost ČR.

Příchodem Novákové místo energetika Tomáše Hünera do čela ministerstva průmyslu podle něj z úřadu odešla schopnost řešit úkoly z Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky v ČR. "Kladu si otázku. Jak někdo, kdo nerozumí jaderné energetice a není schopen zajistit včas přípravu stavby, může vědět a zajistit složité prodloužení provozu do roku 2047? Sám si odpovídám. Může, protože už u toho nebude," dodal.

Tagy: Česko domácí dukovany jaderná energie český premiér česká politika ekologie a ochrana životního prostředí

Zdroje: ČTK