Zika skutečně způsobuje mikrocefalii a nejspíš i další vady, potvrdili američtí vědci

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Dosud se mluvilo pouze o pravděpodobném spojení viru zika a mikrocefalie, která děsí matky nejen v Latinské Americe, ale po celém světě. Američtí vědci ale mají konečně jasno a považují spojitost ziky a těžké vývojové poruchy za potvrzenou. Tím to ale nekončí. 

Brazílie patří mezi země nejpostiženější tím, co vědci označují za mnohem větší hrozbu než virus HIV

Brazílie patří mezi země nejpostiženější tím, co vědci označují za mnohem větší hrozbu než virus HIV , zdroj: Profimedia.cz

"Už se nedá pochybovat o tom, že zika způsobuje mikrocefalii," oznámil Thomas R. Frieden, ředitel amerického federálního Střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (CDC). "Ještě nikdy v dějinách nenastala situace, kdy štípnutí komára (přenášejícího virus, pozn.red.) mohlo způsobit tak otřesnou deformaci," dodal lékař.

Při prokazování spojitosti ziky a mikrocefalie američtí odborníci postupovali podle takzvaných Shepardových kritérií – sedmi pravidel, která dal dohromady americký pediatr Thomas Shepard pro stanovování příčin vrozených vad. K tomu, aby se potvrdila spojitost toho kterého původce s nějakou vadou, postačí, když se shodují alespoň některá ze sedmi kritérií.

Jaké důkazy se tedy sešly v případě ziky? Prvním z nich je skutečnost, že se dítě s mikrocefalii narodilo vysokému počtu žen infikovaných virem během prvního nebo druhého trimestru. Děti nakažených žen navíc vykazovaly stejné anomálie. A v neposlední řadě mnohé z matek dětí s mikrocefalií pobývaly nebo cestovaly do oblastí, kde se šíří zika.

Mikrocefalií to ale nejspíš nekončí. Zdravotníci předpokládají, že zika způsobuje další vady a poruchy, mimo jiné například Guillain-Barrého syndrom, autoimunitní onemocnění periferní nervové soustavy, které se projevuje vzestupnou paralýzou. Na potvrzení jeho spojitosti s virem šířeným infikovanými klíšťaty sice ještě musíme počkat, američtí odborníci ale příliš nepochybují, že to prokážou také. 

Tagy: zahraničí domácí nemoci a nákazy lékařský výzkum zdraví a životní styl děti a rodina virus zika

Zdroje: The Washington Post,The Verge