Virus zika je v Evropě. První případy hlásí Dánové a Britové

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 27. 1. 2016 14:11) - Aktuality autor: von

Dánsko ve středu nahlásilo první evropský případ nákazy virem, který nenávratně poškozuje mozky novorozenců. Další případy hlásí i Velká Británie, Spojené státy a Kostarika. Všichni nemocní se nakazili při pobytu v Jižní Americe. 

Virus zika poškozuje mozky novorozenců

Virus zika poškozuje mozky novorozenců,zdroj: Profimedia.cz

Zdravotnické úřady v dánském Aarhusu informovaly, že pacient, u něhož byl virus zjištěn, se vrátil z Latinské Ameriky. Dánské úřady doporučily těhotným ženám, aby se vyvarovaly cest do této oblasti, která je virem především postižena. Zároveň uvedly, že Dánsku epidemie nemoci nehrozí.

Dva případy nákazy oznámily Spojené státy. Nemocní původem z Virginie a Arkansasu se také nedávno vrátili ze zemí Latinské Ameriky, kde se nakazili. Nemocná osoba se nakazila mimo USA a nepředstavuje žádné riziko pro své okolí, uvedla v úterý zástupkyně zdravotnického úřadu státu Virginie Marissa Levineová. První případ nákazy virem zika v úterý potvrdila také Kostarika. 

Český ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček vyloučil hrozbu virové nákazy v Česku. "Chtěl bych uklidnit českou veřejnost, že co se týče rizika přenosu tohoto viru v ČR, tak je prakticky nulové. U nemocných nic nehrozí, problém je jen v případě těhotných žen, kde bylo zaznamenáno, že virus zastavuje růst mozku," řekl ministr. Těhotným ženám doporučuje, aby do Latinské Ameriky nyní nejezdily.

Virus zika je přenášen komáry druhu Aedes aegypti, kteří jsou také přenašeči horečky dengue. Jeho příznaky jsou obvykle spíše mírné, může se projevovat vysokými teplotami, vyrážkou, bolestí hlavy i kloubů, které trvají asi sedm dní.

Virus ale pravděpodobně způsobuje rovněž to, že se nakaženým matkám rodí děti s výrazně menší hlavou, což je často způsobeno nedostatečně vyvinutým mozkem. V Brazílii byly takto postiženy tisíce dětí, nejméně pět z nich zemřelo. Silně postižená je také Kolumbie.

O víkendu ohlásila tři případy nákazou virem zika Británie. Všichni nemocní pobývali v jihoamerických nebo středoamerických státech.

Proti viru dosud neexistuje účinný lék. Americké úřady dnes oznámily, že zahajují práci na vývoji očkovací látky. Výzkum však bude trvat několik let. Zatím totiž nejsou jasné všechny způsoby, kterými se virus přenáší. Vedle komářího bodnutí to může být podle WHO patrně i pohlavní styk.

Americké aerolinky United Airlines v úterý oznámily, že umožní svým klientům, kteří si zakoupili letenky do zemí postižených virem zika, odložení letu nebo vrácení peněz. Americké Středisko pro kontrolu nemocí a prevenci nedoporučilo těhotným ženám cestovat do Karibiku a Jižní Ameriky, kde dochází k přenosu nemoci.

Už o víkendu varovaly Kolumbie, Ekvádor, Salvador a Jamajka ženy, aby se kvůli viru zika dočasně vyhnuly otěhotnění. Později se přidaly i další středoamerické a jihoamerické země.

Základní fakta o viru zika

  • Virus zika je přenášen komáry druhu Aedes aegypti; příznaky jsou obvykle spíše mírné, může se projevovat vysokými teplotami, vyrážkou, bolestí hlavy i kloubů, které trvají asi sedm dní.
  • Podle lékařů je virus příčinou toho, že se infikovaným matkám rodí děti s výrazně menší hlavou, což je často způsobeno nedostatečně vyvinutým mozkem (mikrocefalie). Přímá spojitost ale nebyla prokázána.
  • Mezi říjnem 2015 a lednem 2016 brazilské úřady zaznamenaly asi 3500 případů mikrocefalie u novorozenců, nejméně pět dětí s virem zika v krvi zemřelo. Silně postižena je také Kolumbie.
  • Dnes oznámilo první případ nákazou virem zika Dánsko, první nemocné mají rovněž Británie, USA a Kostarika. Všichni pacienti pobývali v Latinské Americe. V Evropě se šíření viru neočekává, podle britských zdravotníků se nepřenáší z člověka na člověka.
  • Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se virus nevyhne americkému kontinentu s výjimkou Kanady a Chile, kde komár Aedes aegypti nežije.
  • Proti viru dosud neexistuje účinný lék. Americké úřady dnes oznámily, že zahajují práci na vývoji očkovací látky. To ale bude trvat několik let.
  • Středoamerické a jihoamerické země varovaly ženy, aby kvůli viru zika raději odložily těhotenství. Těhotné ženy by se podle evropských a amerických úřadů rovněž měly vyhnout cestám do postižených oblastí.

Tagy: Evropa zahraničí Dánsko nemoci a nákazy zdraví a životní styl

Zdroje: ČTK