Dnes je sobota 18. května 2024., Svátek má Nataša
Počasí dnes 19°C Dešťové přeháňky

Zemřel cestovatel Miroslav Zikmund, bylo mu 102 let

Zemřel cestovatel Miroslav Zikmund, bylo mu 102 let
Zikmund procestoval svět se svým spolužákem z vysoké školy Jiřím Hanzelkou. Cestovatelé jako první autem pokořili Núbijskou poušť a projeli přes stovku zemí | zdroj: Jan Zátorský / MAFRA / Profimedia

Ve středu večer zemřel cestovatel Miroslav Zikmund. Bylo mu 102 let.

Se svým přítelem Jiřím Hanzelkou byli cestovatelskou legendou. ČTK dnes úmrtí potvrdila zástupkyně Zikmundovy rodiny. Poslední rozloučení bude podle ní soukromé, ve Zlíně.

O úmrtí dnes také informovalo Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které odkaz Hanzelky a Zikmunda uchovává. V sídle muzea bude umístěna kondolenční kniha.

„Dne 1. prosince 2021 odjel na poslední cestu legendární český cestovatel, spisovatel, fotograf a filmař inženýr Miroslav Zikmund,“ uvedlo dnes muzeum.

Zikmund žil ve Zlíně, poslední léta trávil v soukromí s životní partnerkou Marií Macalíkovou. „V posledních dnech byl vzhledem ke svému věku hospitalizovaný v Praze. Poslední rozloučení však bude ve Zlíně. Bude soukromé, jak si přál,“ řekla dnes ČTK Jana Macalíková, dcera Zikmundovy životní partnerky.

Zikmund s Hanzelkou společně natočili řadu krátkých filmů i celovečerní filmy, napsali více než 2000 novinových a rozhlasových reportáží, také cestopisy, které vyšly v mnoha jazycích. Český rozhlas, který dnes na úmrtí cestovatele upozornil, z cest Hanzelky a Zikmunda v minulosti odvysílal více než 700 reportáží.

„Za své pevné morální postoje a odsouzení okupace ČSSR vojsky Varšavské smlouvy byli na 20 let zcela vyloučeni z veřejného života, bylo jim znemožněno cestovat i publikovat. Od roku 1990 Miroslav Zikmund, vzhledem k nemoci Jiřího Hanzelky, již cestoval sám,“ uvedla zástupkyně muzea a kurátorka archivu H+Z Magdalena Preiningerová.

Cestovatelé věnovali v roce 1995 díky etnografovi Karlu Pavlištíkovi celý svůj archiv zlínskému muzeu, které společně s Klubem H+Z uchovává, zpracovává, zpřístupňuje a rozvíjí jejich odkaz. „Miroslav Zikmund byl i spoluautorem stálé muzejní cestovatelské expozice, čestným předsedou Klubu H+Z, nadačního fondu Zikmundova vila a ochotným rádcem a spolupracovníkem při zpracovávání materiálů z jejich archivu,“ uvedla Preiningerová.

„Jeho moudrost, nadhled, preciznost a dokonalá paměť, stejně jako laskavost, vstřícnost a optimismus budou chybět nejen jeho nejbližším, pracovníkům muzea a členům Klubu H+Z, ale všem, kteří měli možnost se s ním během jeho dlouhé životní cesty setkat. Čest jeho památce,“ dodala Preiningerová.

Zdroje: