Dnes je středa 8. února 2023., Svátek má Milada
Počasí dnes 0°C Skoro jasno

Provozovatel Facebooku zablokoval účty uživatelům, kteří vedli zastrašovací protiočkovací kampaň

Provozovatel Facebooku zablokoval účty uživatelům, kteří vedli zastrašovací protiočkovací kampaň
„Uráželi lékaře, novináře, poslance, označovali je za nacisty, protože podporují vakcíny proti covidu-19, a tvrdili, že povinné očkování povede ke zdravotnické diktatuře,“ uvedl Mike Dvilyanski, šéf oddělení vyšetřování hrozeb na Facebooku (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

Společnost Meta, která je provozovatelem Facebooku, zablokovala účty na sociální síti odpůrců vakcín proti covidu-19.

Šlo o uživatele ve Francii a Itálii, kteří při koordinované kampani vyhrožovali lékařům, novinářům či politikům kvůli jejich podpoře očkování. Informovala o tom agentura AFP.

„Uráželi lékaře, novináře, poslance, označovali je za nacisty, protože podporují vakcíny proti covidu-19, a tvrdili, že povinné očkování povede ke zdravotnické diktatuře,“ uvedl ve středu na tiskové konferenci Mike Dvilyanski, šéf oddělení vyšetřování hrozeb na Facebooku. Podle něj byla kampaň koordinovaná a její aktéři se domlouvali přes mobilní aplikaci Telegram, kde rekrutovali nové účastníky kampaně a sdíleli seznam osob, na které se mají zaměřit.

Zastrašovací kampaň byla podle firmy Meta napojená na konspirační hnutí V_V , jehož příznivci zaplavovali desítkami tisíc komentářů i diskuse na platformách YouTube, Twitter, VKontakte a dalších.

Podle analytické firmy Graphika se příznivci hnutí V_V podíleli také na narušování očkovacích kampaní, když zahlcovali registrační systémy pro očkování opakovaným objednáváním termínů a jejich následným rušením.

Minulý měsíc například i italská policie provedla v různých městech země domovní prohlídky u dvou desítek radikálních odpůrců očkování proti covidu-19, kteří podle ní podněcovali k násilí, i za použití zbraní, vůči vládním úředníkům, lékařům či novinářům kvůli jejich podpoře koronavirových restrikcí.

Cílem výhrůžek těchto extremistů byl i italský premiér Mario Draghi. Policie před razií několik týdnů monitorovala jejich chat na aplikaci Telegram nazvaný Basta Dittatura (Dost bylo diktatury).

Zdroje: