Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes 0°C Zataženo

Komentář: Grilování Babiše: Zaorálek ho obvinil z vydírání, hnutí ANO je osamocené

Komentář: Grilování Babiše: Zaorálek ho obvinil z vydírání, hnutí ANO je osamocené
Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka na lednovém zasedání | zdroj: Profimedia

Středeční rokování poslanců o záležitostech ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše mělo dva zásadní zajímavé momenty - ministr zahraničí Lubomír Zaorálek otevřeně obvinil Babiše z vydírání. Schůzka sněmovny také dobře ukázala, nakolik osamělý je v současné době Babiš se svou stranou v dolní komoře. Nemá žádné spojence. 

Sněmovna na závěr jednání schválila usnesení, ve kterém konstatovala, že Babiš opakovaně lhal a zneužíval "svá" média k likvidaci politických soupeřů. Zároveň vyzvala prezidenta Miloše Zemana, kterého s Babišem pojí dlouholeté přátelství, aby dodržoval ústavu a odvolal ministra financí tak, jak žádá premiér Bohuslav Sobotka

Jak vypadalo hlasování, se můžete podívat ZDE.

Usnesení sněmovny nicméně nemá žádnou důkazovou hodnotu. Neznamená to tedy, že když se poslanci na něčem shodli, že je to nutně pravda. Je pouze souhrnným názorem zákonodárců, který slouží jako gesto směrem k ministru financí a prezidentovi. 

Nejzajímavějším bodem schůzky bylo tvrzení Zaorálka, který přišel s tím, že mu Babiš vyhrožoval politickou likvidací, pokud sociální demokracie prosadí jeho odvolání. 

"No tak mě odvolejte a já vám pak ukážu, co moje média dokážou," zněla podle šéfa české diplomacie slova Babiše. Zaorálek stojící za řečnickým pultem měl přitom Babiše přímo za zády. Šéf ANO na to okamžitě reagoval výkřiky, že Zaorálek lže, a vysloužil si napomenutí za vyrušování. 

Později Zaorálek na dotaz novinářů přiblížil okolnosti, kdy mu Babiš vyhrožoval.

Celkově ze sněmovní schůzky vyplynulo, že hnutí ANO spolu se svým předsedou nemá v současné době v dolní komoře parlamentu žádnou podporu - ať už proto, že dlouhodobě zanedbalo budování spojenectví (uvnitř koalice, ale i s opozičními partnery), nebo tyto vztahy nebyly dostatečně pevné, aby přežily příliš hlasité skandály s korunovými dluhopisy a ovlivňováním médií. 

Zdroje:
Vlastní