Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 2°C Smíšené přeháňky

Komentář: Jak se z Víta Bárty stal férový chlap

Komentář: Jak se z Víta Bárty stal férový chlap
Vít Bárta | zdroj: Profimedia

Miroslav Kalousek prohlásil, že oproti Andreji Babišovi byl někdejší předseda Věcí veřejných Vít Bárta férový chlap. O čem to svědčí a proč jsou rozdíly mezi předsedou hnutí ANO a bývalým ministrem dopravy důležitější než jejich podobnosti?

Na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny ke zveřejněným nahrávkám, na kterých ministr financí Andrej Babiš s redaktorem Mladé fronty DNES zřejmě domlouvá publikování materiálů proti svým politickým konkurentům, Kalousek porovnal předsedu hnutí ANO s někdejším ministrem dopravy a předsedou Věcí veřejných Vítem Bártou.

Jejich srovnání se nabízí a není to poprvé, co zaznělo. O tom, že hnutí ANO jsou nové Věci veřejné, se mluvilo už mnohokrát.

Kalousek řekl, že Bárta byl Babišův předskokan na české politické scéně. "Taky kritizoval tradiční politické strany, taky bojoval s korupční hydrou, taky měl mimořádnou zálibu v policejních spisech a taky to byl ufňukaný lhář. Ale proti vám, pane ministře, to byl obrovský formát a férový chlap," zdůraznil předseda TOP 09.

Podobností mezi Andrejem Babišem a Vítem Bártou je celá řada, ale zajímavější je spíš to, v čem se odlišují. Bývalý majitel Agrofertu je samozřejmě mnohem bohatší než spoluzakladatel bezpečností agentury ABL. Jeden podniká především v agroprůmyslu a druhý v oblasti bezpečnostních služeb. Bývalý předseda Věcí veřejných svůj politický vliv upevňoval skrz časopis Pražan, předseda hnutí ANO tak zřejmě činil prostřednictvím Mladé fronty DNES.

Jak měřit férovost 

Hlavní rozdíl mezi Babišem a Bártou však předseda TOP 09 naznačil, když prohlásil, že oproti ministrovi financí byl Bárta "obrovský formát a férový chlap". Jako by tím řekl, byť to tak nemyslel, že v porovnání s Babišem byl předseda Věcí veřejných kamarád a jeden z nás.

Vít Bárta a jeho strana se sice vymezovali proti "dinosaurům" v politice, ve skutečnosti to ale nikdy nedotáhli tak daleko jako Babiš, který se stále více dostává do izolace, zatím však dál zůstává ministrem financí a vicepremiérem, koaliční smlouvu ještě pořád nikdo nevypověděl a navíc se hnutí ANO chystá vyhrát příští sněmovní volby.

Možná je Bárta ve srovnání s Babišem opravdu férový chlap. Těžko říct, jak férovost u obou pánů měřit. Na základě slibů, které dali a nesplnili? Jak to ale spočítat a které sliby zahrnout? V každém případě ani Babiš, ani Bárta zatím nebyli za nic odsouzeni.

V kauze podplácení poslanců Věcí veřejných byl Bárta nakonec zproštěn všech obvinění. Do doby, než někdo udělá soupis všech podrazů, kterých se dopustili, zkrátka není podle čeho posoudit, zda je férovější Babiš nebo Bárta.

Ve skutečnosti se Kalousek přiklonil k Bártovi jako tomu férovějšímu jen na základě nějakých svých osobních preferencí a sympatií. I kdyby chtěl předseda TOP 09 říct jen to, že Bárta byl strašný, ale Babiš je ještě strašnější, jeho výrok lze číst i tak, že bývalý šéf Věcí veřejných je prostě jeho srdci bližší.

Nic to ale nemění na tom, do jakého rozvratu Bárta a jeho Věci veřejné českou politiku zavlekli a jaké postupy a jednání do ní přinesli, od nahrávek legendární Kristýny Kočí "blonďaté bestie" až po další metody Bártovy ABL, která už dva roky před zvolením VV do sněmovny měla plán hospodářského rozvoje firmy počítající i s pomocí Věcí veřejných a sledováním konkurence.

Kontraproduktivní metody 

Kalousek má samozřejmě právo si mezi Bártou a Babišem vybrat toho prvního. Problém je, že právě odsud pramení Babišova síla. Pokud Kalousek jako jeden z "nejtradičnějších" politiků, který je v poslanecké sněmovně už skoro dvacet let, dává přednost Bártovi před Babišem, není pro předsedu ANO nic snadnějšího než říct, že zkorumpované strany a organizované mafie se ho snaží zničit a raději se spojí i s ďáblem a z Bárty udělají férového chlapa, než by strpěly, aby jim Babiš v politice dál šlapal na paty.

Každý, kdo se Babišovi snaží čelit, by si měl uvědomit, že veškeré jednání ve stylu "účel světí prostředky" je v boji proti předsedovi hnutí ANO kontraproduktivní a Babiš ho velmi snadno obrátí ve svůj prospěch.

Stejně jako by si Babišovi soupeři měli udržovat dostatečný odstup od jakékoli kontroverzní postavy Vítem Bártou počínaje, neměli by příliš spoléhat ani na pochybné nahrávky, které, ať už jejich vznik a zveřejnění provázelo cokoli, rozhodně nebyly motivovány vítězstvím pravdy a lásky ani žádným jiným bohulibým cílem.

V křehkém postavení 

Přesto se nyní zdá, že se něco mění. Tisíce, podle původních odhadů dokonce desetitíce lidí, které se ve středu shromáždily na Václavském náměstí v Praze, ale přišly i na demonstrace v jiných městech po České republice, ukazují, že Babišova pozice je křehká.

Nad vodou ho drží hlavně to, že jeho oponenti nemají dostatečně čistý kredit na to, aby ve srovnání s Babišem vynikla jejich dobrá pověst. Podobně jako on proti němu používají špinavé metody, jemu se ovšem daří držet si image někoho, kdo si s nimi nezadal. Hraje tvrdě proti nim a jim nezbývá než se proti němu spojit a pokusit se ho zničit ve stylu všichni proti Babišovi.

Vzhledem k tomu, že v současné sněmovně není nikdo třetí snad kromě lidovců a Starostů, kdo by nebyl obestřen skandály, a mohl být variantou k Babišově ANO, Kalouskově TOP 09, Sobotkově (ale také Březinově) ČSSD a ODS, Babišovu dominanci po sněmovních volbách ohrozí možná jen nová či ještě nevyzkoušená uskupení jako jsou Piráti či Realisté.

Nejdůležitější je, jaké soupeře Babiš má. Napravit pověst těch, kteří dnes sedí ve sněmovně, je věc s nejistým výsledkem, která se může táhnout ještě dlouhá léta. Babišovi mohou čelit a škodit mu, ale výrazně ho neohrozí.

Velká otázka je, jaké strany zasednou v poslanecké sněmovně po volbách a kdo bude ochotný jít do vlády vedené Babišem. Hnutí ANO je sice v současné době izolované, to však neznamená, že to tak zůstane i po volbách. 

Právě o to se nyní hraje. Zásadní bude, jak velké příkopy se mezi Babišem a ostatními stranami vykopou. S jakým mediálním obrazem z toho všeho předseda hnutí ANO vyjde a zda se Sobotkovi a dalším z celé záležitosti podaří vytěžit alespoň nějaké voličské hlasy.

Zdroje:
Vlastní