'Píše vám Babiš, že je nevinný': Neodvolat ho je sebevražda, mne si ruce Kalousek

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Ministr financí Andrej Babiš v pátek doručil Sněmovně dopis, ve kterém na žádost poslanců vysvětluje některé okolnosti svého podnikání. I když podle svého názoru všechny pochybnosti kolem jednokorunových dluhopisů či majetkových poměrů vysvětlil, očekává, že premiérovi Bohuslavu Sobotkovi to stačit nebude. 

Dopis Andreje Babiše opozici příliš neuspokojil

Dopis Andreje Babiše opozici příliš neuspokojil,zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Babiš v dopise označil všechny své transakce se společností Agrofert, kterou do února vlastnil, za legální. Kauzu kolem korunových dluhopisů Agrofertu, jichž nakoupil zhruba 1,5 miliardy a jejichž výnos nepodléhá zdanění, vidí jako organizovanou kampaň a mediální hon na svou osobu. Zopakoval většinou argumenty, které řekl již v minulosti. 

Místopředseda sociální demokracie Milan Chovanec po ranní poradě užšího vedení strany řekl, že ČSSD dopis po jeho doručení prostuduje a zareaguje na něj příští týden. 

"Premiér nám řekl nějaký svůj postoj, ve své podstatě čeká na ten dopis, musí se s ním seznámit, nějak ho zanalyzovat, dřív než 2., nebo 3. května to nebude," uvedl ministr vnitra.

Neodvolat Babiše je sebevražda, míní Kalousek 

Zatímco premiér mlčí, pravicová opozice už dopis zkritizovala a považuje Babišovo vysvětlení za nedostatečné.  

"Domnívám se, že premiér už dnes nemá jinou možnost, než Andreje Babiše odvolat. Taková je prostě realita a jestli chce premiér dokázat, že se probudil, musí to udělat," prohlásil například šéf ODS Petr Fiala s odůvodněním, že Babiš nenapsal nic nového, pochyby ohledně svého podnikání nerozptýlil a především útočí na ostatní. 

Předseda strany Miroslav Kalousek dnes novinářům řekl, že na tahu je premiér Bohuslav Sobotka. Kalousek neočekává, že předseda vlády se svého ministra financí zastane.

"Za tohle by politickou odpovědnost mohl převzít pouze sebevrah," uvedl Kalousek k roli Sobotky v kauze, která ohrožuje další trvání vládní koalice.

Dodal, že ho Babišovy argumenty ho nepřesvědčily. "Zejména tam není vysvětlení, proč dluhopisy, které si vlastník Agrofertu kupoval od své vlastní firmy, byly vydány v nominální hodnotě jedné koruny," řekl. Jediným důvodem mohla být daňová optimalizace, v takovém případě jde podle Kalouska o "neprávní jednání". Ve skutečnosti však podle jeho názoru šlo o skrytou výplatu dividend, která měla být zdaněna.

Sobotka a Babiš se navzájem obviňují 

Sobotka ve čtvrtek uvedl, že Babiš dluží veřejnosti i vládním partnerům odpověď na velké množství otázek. Dnes se oba představitelé kabinetu vzájemně obvinili z toho, že kazí pověst vlády. Babiš prohlásil, že premiér svými neustálými útoky dělá všechno pro to, aby náhled veřejnosti na kabinet byl negativní. Sobotka opáčil, že pověst vlády poškozuje neschopnost vicepremiéra vysvětlit pochyby kolem jeho podnikání.

Premiér ve čtvrtek novinářům řekl, že své rozhodnutí ohledně Babišova pokračování ve vládě založí na tom, aby bylo prospěšné pro stát i občany.


Tagy: ČSSD ODS Česko TOP 09 domácí hnutí Ano česká politika korunové dluhopisy

Zdroje: ČTK