Dnes je pondělí 6. února 2023., Svátek má Vanda
Počasí dnes -8°C Oblačno

Aktualizováno: Západu hrozí krvavá odveta za smrt íránského generála

Aktualizováno: Západu hrozí krvavá odveta za smrt íránského generála
Demonstrace proti zabití Kásema Solejmáního | zdroj: Profimedia

Další vyhrocení situace na Blízkém východě a odveta Teheránu hrozí po smrti íránského generála Kásema Solejmáního, kterého v noci na pátek zabila v Bagdádu při raketovém útoku americká armáda.

Kromě velitele elitních íránských jednotek Kuds generála Solejmáního zahynulo při útoku několik dalších lidí včetně vlivného velitele iráckých milicí Abú Mahdího Muhandise. Útok vyvolal ostrou reakci v Teheránu i v Bagdádu a masové protiamerické demonstrace.

Útok je dalším z projevů rostoucího napětí mezi Íránem a USA, které začalo v roce 2018, kdy USA odstoupily od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu, pokračovalo incidenty v Perském zálivu a vyvrcholilo minulý týden útoky v Iráku. V úterý pak demonstranti napadli americké velvyslanectví v Bagdádu.

Podle Pentagonu zabila Solejmáního americká armáda na příkaz prezidenta Donalda Trumpa. Ministr zahraničí Mike Pompeo řekl, že USA nestojí o válku, ale udělají vše pro ochranu amerických zájmů na Blízkém východě. Pentagon následně schválil vyslání dalších zhruba tří tisícovek vojáků do této oblasti.

profimedia-0490803313 Zbytky vozidla u bagdádského letiště po americkém útoku na generála Solejmáního | zdroj: Profimedia

Trump na twitteru poznamenal, že Solejmání během delší doby zabil nebo zranil tisícovky Američanů a  chystal se jich zabít mnohem víc. Írán nikdy nevyhrál válku, ale nikdy neprohrál při vyjednávání, uvedl americký prezident.

Opusťte Irák!

Po zabití Solejmáního vyzvaly USA z obavy z íránské odvety k okamžité evakuaci amerických občanů z Iráku. Británie a Německo zpřísňují opatření na blízkovýchodních základnách, Nizozemsko varuje své občany v Iráku, francouzské velvyslanectví v Teheránu vyzvalo francouzské občany, aby se neúčastnili žádných veřejných shromáždění a nefotografovali na veřejných místech. Izraelské úřady vyhlásily vysoký stupeň pohotovosti na konzulátech a ambasádách po celém světě. Zahraniční ropné společnosti evakuují své americké zaměstnance z pracovišť v Basře a smrt Solejmáního už způsobila prudký nárůst cen ropy.

České ministerstvo zahraničí před cestami do Iráku varuje dlouhodobě. V zemi je přes databázi Drozd zaregistrováno pět Čechů, další čtyři jsou zaregistrováni v Íránu. Čeští občané pracují na velvyslanectví v Bagdádu a na generálním konzulátu v Irbílu a v Iráku jsou nasazeni i čeští vojáci. 

Útok na Solejmáního kritizovali američtí demokraté, podle nichž to povede k eskalaci na Blízkém východě. Republikáni naopak operaci schvalují. Podle Agnes Callamardové, zvláštní zpravodajky OSN pro lidská práva, která se zaměřuje na mimosoudní popravy, bylo zabití Solejmáního s největší pravděpodobností nelegální. Generální tajemník OSN António Guterres je eskalací velmi znepokojen.

"Zabití íránského generála Solejmáního je nebezpečná provokace, která bude znamenat eskalaci situace v regionu. (Americký prezident) Donald Trump si tímto siláckým gestem vyrobil další problém do blížících se prezidentských voleb v USA," napsal na twitteru český ministr kultury a bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Íránskou reakci očekává i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), který zabití Solejmáního označil za mimořádný krok v komplikované situaci. Situace na Blízkém východě se podle něj nyní dál zkomplikovala, ohroženy jsou úspěchy v boji proti mezinárodnímu terorismu.

Poslanec Jan Bartošek (KDU-ČSL) označil zabití Solejmáního za těžké, ale nutné rozhodnutí, protože Írán útočí na lodě a ropná zařízení v regionu a vyvíjí balistické zbraně. Americkou operaci podpořil i europoslanec Jan Zahradil (ODS), podle něhož byl Solejmání dlouhodobě jedním z nejnebezpečnějších lidí v regionu. "Solejmání určitě byl nebezpečný, ale zabít ho tímto způsobem k deeskalaci konfliktu s Íránem určitě nepřispěje," reagoval europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti).

Íránští nejvyšší představitelé prezident Hasan Rúhání a duchovní vůdce ajatolláh Alí Chamenení slíbili za Solejmáního smrt odvetnou akci. K připravenosti vyzvali své lidi velitelé několika iráckých proíránských milicí. Chameneí již jmenoval novým velitelem Kuds brigádního generála Esmáíla Káaního, jenž byl dosud Solejmáního zástupcem.

Vlivný 62letý generál Kásem Solejmání byl na americkém seznamu teroristů, velel od roku 1998 elitním íránským jednotkám Kuds, dohlížel na íránský jaderný program a byl považován za architekta íránské vojenské strategie, takzvaných zástupných válek (proxy wars). Patřil ke konzervativní části íránského vedení, které odmítá spolupráci se Západem, nepřeje si zlepšení vztahů s USA a trvá na zničení Izraele. Pro syrský režim Bašára Asada byl klíčovým mužem, angažoval se výrazně i v Iráku. "Pro Západ byl odpovědný za export islamistické revoluce z Íránu, podporu teroristů a vedení íránských válek v zahraničí," napsal o něm bývalý analytik CIA Kenneth Pollack.
Zdroje: