Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 3°C Sněhové přeháňky

Aktualizováno: Írán překročil limit obohacení uranu stanovený jadernou dohodou

Aktualizováno: Írán překročil limit obohacení uranu stanovený jadernou dohodou
Nedělní oznámení o plánovaném překročení limitu obohacení uranu | zdroj: Profimedia

Írán překročil limit 3,67 procenta obohacování uranu. Teherán tak pokračuje v reakcích na loňské rozhodnutí Donalda Trumpa odstoupit od jaderné dohody z roku 2015 a na neochotu ostatních signatářů ochránit Írán před dopady sankcí, které na tuto islámskou zemi Washington uvalil. 

Írán již v neděli oznámil, že během několika hodin začne obohacovat uran nad stanovený limit, a to pro energetické účely na úroveň, která bude třeba. To, že byl limit 3,67 procenta překročen, v pondělí potvrdila i Mezinárodní agentura pro atomovou energii, která íránský jaderný program monitoruje.

Šéf íránské agentury pro jadernou energii Behrúz Kamálvandí v pondělí uvedl, že Íránci budou možná obohacovat uran ještě více.

„Dvacet procent zatím nepotřebujeme, pokud ale budeme chtít, můžeme to produkovat. Když jsme překročili 3,67 procenta, nebyl by to pro nás problém," uvedl Kamálvandí. Možnostmi obohacování uranu se dle jeho slov zabývala íránská nejvyšší bezpečnostní rada.

Teherán později v pondělí prohlásil, že nyní obohacuje už na 4,5 procenta. 

Americký prezident Donald Trump chce podmínky jaderné dohody znovu projednat. Íránce v reakci na nedělní oznámení varoval, aby si ohledně jaderného programu dávali pozor. O situaci pak v pondělí jednal s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, ten v úterý do Teheránu pošle svého poradce Emmanuela Bonna. 

Americký viceprezident Mike Pence také prohlásil, že Spojené státy jsou připraveny bránit své občany a svůj personál na Blízkém východě a Írán by neměl zaměňovat "zdrženlivost USA za nedostatek odhodlání." Uvedl také, že sankce ze strany Spojených států budou pokračovat a že Trump nedovolí Íránu, aby získal jadernou zbraň. 

Velitel íránských revolučních gard Hosejn Salámí tvrdí, že Írán neusiluje o jadernou zbraň a že jaderné zbraně nemají v islámu místo. 

Před uzavřením jaderné dohody Írán obohacoval ve výkonných odstředivkách uran na 20 procent, i tehdy však popíral, že se snaží o jadernou zbraň. Pro jaderné zbraně je třeba obohacení nad 85 procent.

Írán již v květnu oznámil, že některé body dohody přestane plnit a dal dalším signatářům (Velká Británie, Německo, Francie, Rusko, Čína) 60 dní na to, aby ochránili íránské hospodářství před dopady sankcí, které byly na Írán po vypovězení dohody Američany uvaleny. Lhůta vypršela právě v neděli 7. července. Již minulý týden Írán oznámil, že překročil tří set kilogramový limit zásob uranu obohaceného maximálně na 3,67 procenta.

Třetím porušením dohody z íránské strany by mohlo být zvýšení počtu odstředivek - konkrétně obnovení centrifug IR-2 a IR-2M.

Mluvčí německého ministerstva zahraničí uvedl, že Německo chce dohodu zachovat a Írán musí zastavit veškeré kroky, které jdou proti jejímu obsahu. Německo, Velká Británie i šéfka diplomacie Evropské unie Frederica Mogheriniová  uvedly, že je aktuální situace znepokojila. 

Moskva i Peking vyzývají k diplomatickému řešení krize. Izrael vidí íránský jaderný program jako zásadní hrozbu. Francouzský prezident Emmanuel Macron kroky Teheránu odsoudil. 

Trump chce vyjednat s Íránem novou dohodu, Teherán však odmítá jednat, dokud nebudou sankce zrušeny. 

Zdroje:
čt24, iHned.cz