Máme více obohaceného uranu, než povoluje dohoda, hlásí Írán

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 1. 7. 2019 16:41) - Aktuality autor: šar

Írán překročil limit zásob nízko obohaceného uranu, který stanovila mezinárodní dohoda o jaderném programu z roku 2015. V pondělí to nejdříve uvedla íránská agentura Fars s odvoláním na nejmenované íránské představitele. Později to podle íránské státní agentury ISNA potvrdili i ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf a také Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).

Íránský prezident Hassan Rúhání (vpravo)

Íránský prezident Hassan Rúhání (vpravo) , zdroj: Profimedia.cz

Překročení limitu je první porušení dohody ze strany Íránu. Podle šéfa diplomacie však není nezvratné. 

Dle zmíněné dohody smí Írán disponovat 300 kilogramy uranu obohaceného na 3,67 procenta. Íránské zdroje v posledních dnech upozorňovaly, že se země k limitu blíží, agentuře Fars pak prý jeho překročení potvrdili inspektoři MAAE. Ti během pondělí tento stav potvrdili i oficiálně. 

Írán v květnu oznámil, že některé body dohody přestane plnit. Dal dalším signatářům - Francii, Velké Británii, Německu, Rusku a Číně - dvouměsíční lhůtu, aby íránskou ekonomiku ochránili před dopadem obnovených amerických protiíránských sankcí. Teherán však sdělil, že zmíněné země tak dosud neučinily. 

Írán se chystá porušit i další, blíže nespecifikované závazky, a to od 7. července, kdy vyprší 60 dní, během nichž měli signatáři Íránu pomoci.

Mohlo by jít o porušení limitu obohacení uranu. Podle červnového vyjádření mluvčího íránské organizace pro atomovou energii Behrúze Kamálvandího Írán potřebuje uran obohacený na pět procent pro jadernou elektrárnu v Búšehru a na 20 procent pro výzkumný reaktor. 

Spojené státy od jaderné dohody odstoupily v roce 2018. Írán přestává plnit závazky dohody v době krize americko-íránských vztahů. Tu posílily například útoky na tankery nedaleko Hormuzského průlivu či sestřelení amerického dronu, ke kterému se přihlásil Írán. 

 

Tagy: Írán zahraničí Spojené státy mezinárodní vztahy americká politika íránský jaderný program dohoda s Íránem

Zdroje: Novinky.cz,čt24