Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes -3°C Zataženo

Aktualizováno: Brexit bude v režii rozcuchaného Borise, vítěze voleb

Aktualizováno: Brexit bude v režii rozcuchaného Borise, vítěze voleb
Klid, nikam se nestěhujeme, zůstáváme v Downing Street, oznamuje Boris Johnson svému psu Dilynovi | zdroj: Profimedia

Premiér Boris Johnson dovedl britské konzervativce k impozantnímu volebnímu vítězství, nejvýraznějšímu od dob 'Železné lady' Margaret Thatcherové. Z výsledku vyplývá, že brexit bude  s dohodou, která nese jeho pečeť.

Britové i zbytek společenství bruselského prstenu teď ví, že ostrovní království vskutku odejde z Evropské unie. Rozhodly to čtvrteční volby do Dolní sněmovny.

S výraznou převahou je vyhráli konzervativci premiéra Borise Johnsona. Výsledek se z jejich pohledu dá shrnout do slova 'triumf'. Nahlíženo opozičními labouristy to byl 'debakl'.

Čísla nelžou

Konzervativci získali ve sněmovně pohodlnou většinu, největší od roku 1987, kdy je vedla Margaret Thatcherová. Zato labouristé pod vedením Jeremyho Corbyna utrpěli největší porážku od roku 1935.

  profimedia-0487763006jeremycorbyn Vůdce labouristů Jeremy Corbyn před volební místností. To ještě vyzařoval sebevědomí | zdroj: Profimedia

Poslanci za konzervativní stranu obsadí v 650členné sněmovně 365 křesel, labouristé jen 203.

Zbytky posbírali Liberální demokraté, Skotská národní strana, Zelení, několik dalších malých stran a nezávislí.

Pro srovnání: Po minulých volbách měli konzervativci 318 poslanců, labouristé 262.

Brexit bude s dohodou

K většině v Dolní sněmovně je zapotřebí 326 poslanců. Konzervativci tuto hranici výrazně překročili, a tak nebudou muset dělat kompromisy s opozicí, ba ani s 'odpadlíky' z vlastních řad.

zdroj: YouTube

Boris Johnson bude moci dokončit odchod ostrovní monarchie z Evropské unie ve své režii.

Premiér a jeho Konzervativní strana dostali mandát nejen k brexitu, ale také k tomu, aby vyjednali a prosadili dohodu o budoucích obchodních vztazích s EU 28-1.

"Tyto volby udělaly tečku za ubohými řečmi o druhém referendu. Budeme mít konečně pokoj, zejména ti, kdo volí konzervativce," prohlásil Johnson v pátek ráno na tiskové konferenci.

Brexit byl už několikrát odložen na žádost britské vlády, která rozvodovou dohodu nemohla prosadit ve sněmovně. Nyní je jeho aktuální datum 31. leden 2020. Johnson ujišťuje, že ho dodrží.

Premiér, věčně rozcuchaný bouřlivák britské politiky, vyjednal v rozvodové dohodě s unií (Agreement on the Withdrawal) několik změn. Zmizela z ní pojistka (backstop), kterou britští zákonodárci několikrát odmítli. Podle ní mělo Severní Irsko podléhat pravidlům jednotného trhu, dokud se Británie s EU 28-1 nedohodne na příštích obchodních vztazích.

Návrh nové dohody předpokládá, že v Severním Irsku budou dál platit evropské regulace týkající se průmyslového zboží a potravin. V britské části Irského ostrova, která zůstane britským celním územím, budou britské úřady vybírat britské poplatky a cla za zboží ze třetích zemí. Pokud ale zboží zamíří dál na jednotný trh Unie, proclí ho unijními sazbami.

Zničující porážka

Boris Johnson celou kampaň zaměřil na brexit. Jejím ústředním heslem bylo "Dotáhnout brexit do konce". Jeremy Corbyn jasnou vizi odchodu z unie nepředstavil, zmiňoval jen možnost dalšího referenda o brexitové dohodě. Brity se snažil získat hlavně příslibem štědřejšího financování zdravotnictví.

Viditelně nervozní labouristický tajemník Barry Gardiner už v noci na pátek reportérce stanice BBC opáčil: "Tohle je zničující, to nevypadá dobře."

Nemýlil se.

Jeremy Corbyn uznal porážku a vzkázal, že do dalších voleb stranu nepovede. "Brexit polarizoval diskusi, převálcoval normální politickou debatu," postěžoval si.

 

Zdroje:
bbc.co.uk