Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Zahrada v Laterně magice je výletem do dětství každého z nás

Zahrada v Laterně magice je výletem do dětství každého z nás
zdroj: Profimedia

Jaké to je, když se dospělí vrátí objevovat zahradu svého dětství? O tom se rozhodli vyprávět tancem, hudbou a projekcemi tvůrci inscenace Laterny magiky „Zahrada“.

Když Laterna magika slavila minulý rok 60 let od svého založení, nadělila si novou inscenaci pro diváky všech generací, Zahradu. Na Nové scéně Národního divadla ji můžete vidět každý měsíc, stejně jako další repertoár Laterny magiky, jednoho ze souborů Národního divadla. Zahrada je sice volně inspirovaná někdejší populární knížkou Jiřího Trnky, ale tvůrci se na její alegorii podívali z docela opačného konce: Co když se do zahrady svého dětství vrátíme jako dospělí? Podaří se nám ještě probudit svět fantazie, vzpomeneme si na naše nadšení, se kterým jsme kdysi objevovali neznámý svět?

Autoři inscenace ve svém příběhu ukazují, že to možné je, jen trochu chtít. Tajuplná Zahrada pod jejich rukama a pod nohama tanečníků klíčí a roste, obyčejné věci se mění v kouzelné předměty a zpovzdálí všechno pozoruje nabručený hlídač. Tanečníci i inscenátoři se vrátili do svých vlastních vzpomínek a jejich střípky nechali ožít na jevišti. Ručně kreslené předlohy projekcí, které jsou rozpohybované počítačovou animací, dokreslují děj i atmosféru, moderní hudba se line ze všech stran, vana se změní v koráb a cesta labyrintem za voláním velryby je nekonečná.

Foto Serghei Gherciu 3 zdroj: Profimedia

Chuť přítomného okamžiku
„Naše inscenace nevypráví přesný příběh knihy. Vstupujeme do Zahrady jako dospělí, vracíme se do vzpomínek na tajemná zákoutí a setkání s bytostmi, které ožívaly v naší fantazii, na dobrodružství, která se dala zažít za zrezlou brankou a děravým plotem, k zážitkům, které k nám tehdy přicházely poprvé a my je přijímali s úžasem,“ v tom měl už od počátku tvorby režisér inscenace Pavel Knolle jasno.

Nejde jen o představivost, díky které získávají neživé předměty v našich očích duši a život. Jako děti prožíváme každý okamžik hry a objevování naplno. Choreografové David Stránský a Štěpán Pechar, vizuální umělci Tereza Bartůňková, autorka kreslených předloh, a Erik Bartoš, který je rozpohyboval, i hudebník a skladatel Jan Šikl diváky vedou, ale dávají jim prostor i pro vlastní asociace, vlastní vzpomínky. Vzdálené i nedávné – představení je vhodné i pro děti od sedmi let, které si možná vzpomenou na nějaké čerstvé prázdninové dobrodružství, které klidně mohly prožít na dvorku za chatou.

Výstava ilustrací a kreseb
V kavárně Nona ve foyer Nové scény ND si mohou navíc diváci až do 16. listopadu 2019 prohlédnout výstavu originálů kreseb Terezy Bartůňkové, které byly podkladem k propracovanému vizuálu k inscenace, ale také všech projekcí. O to lépe si může návštěvník představit, jak dlouhá cesta vede od ručně kreslených návrhů k velkoplošné projekci, která ho při představení obklopuje.

V Zahradě se Laterna magika představuje jako poetické taneční i vizuální divadlo pro celou rodinu, které se nezastavuje ve svém vývoji, ale nezapomíná ani na svou historii a na tradici českého filmu, animace a výtvarnictví. A jaká je ta vaše zahrada? Na konci ulice, za vysokou zdí, za zrezlou brankou? Prozkoumat ji mohou malí a velcí a na představení se navíc mohou před některými reprízami naladit tvůrčí dílnou.

Zdroje:
Inzerce