Žádného ministra spravedlnosti nemám, zkritizoval Trump svého podřízeného

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Americký prezident Donald Trump přes média zaútočil na ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse. V rozhovoru s televizním kanálem deníku The Hill zpochybnil, jestli má jeho funkci ve své administrativě obsazenou. Trump dlouhodobě Sessionsovi vytýká, že se vzdal z pozice nejvyššího žalobce Spojených států dohledu nad Robertem Muellerem, který vyšetřuje roli Ruska v amerických prezidentských volbách.

Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions a prezident Donald Trump

Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions a prezident Donald Trump,zdroj: Profimedia

"Žádného ministra spravedlnosti nemám. Je to velmi smutné," řekl Trump. Sessions prozatím prezidentova slova nekomentoval.

Šéf Bílého domu v rozhovoru s Hill.TV hovořil o Sessionsovi velice kriticky. Řekl, že mu je celého vývoje líto, neboť Sessions byl prvním senátorem, který Trumpa podpořil v kandidatuře na prezidenta, a že senátor o ministerské křeslo velmi stál.

"Nechal jsem ho, aby jím byl. A pak prošel nominačním procesem, ve kterém si vedl hodně špatně. Myslím tím, že míchal věci dohromady a byl zmatený," uvedl Trump s odkazem na jeho výpověď před senátory, před kterými svou kandidaturu obhajoval. Poznamenal také, že ho Senát nakonec schválil ministrem jen o jeden hlas.

Trump Sessionse dlouhodobě kritizuje. V srpnu mu například vytknul, že nemá nad ministerstvem kontrolu a že se ohýbá pod politickým tlakem, kterému nedokáže čelit. Ministra se ale prezident dosud neodhodlal vyměnit, před tímto krokem ho totiž mnozí republikánští politici kvůli kontroverznosti varují. Nový ministr spravedlnosti by totiž převzal dohled nad Muellerem, kterého by mohl i odvolat.

Tagy: zahraničí Spojené státy americké americký prezident americká politika americké prezidentské volby 2016

Zdroje: ČTK