Rusko dál útočí na volby v USA, tvrdí šéf tajných služeb. Chystají se 'pekelné' sankce

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Americký Kongres řeší návrh nových a výrazně tvrdších protiruských sankcí. Kromě oligarchů a politiků mají postihnout i transakce s ruskými dluhopisy, energetické a ropné projekty či dovoz ruského uranu. Řeší se i majetkové poměry prezidenta Vladimira Putina. V souvislosti s ruským vlivem šéf tajných služeb USA Dan Coats oznámil, že podzimní volby ve Spojených státech čelí dalším ruským útokům.

Šéf tajných služeb Dan Coats varoval před ruským ovlivňováním podzimních voleb

Šéf tajných služeb Dan Coats varoval před ruským ovlivňováním podzimních voleb,zdroj: Profimedia

"Mají na mušce naši demokracii," řekla ministryně vnitřní bezpečnosti Kirstjen Nielsenová během tiskové konference, na níž přední američtí bezpečnostní činitelé seznámili média s plánem, jak zabránit pokusům o ovlivnění listopadových kongresových voleb. Zpravodajské služby se podle Coatse intenzivně věnují odhalování podobných snah, které sahají od útoků na volební infrastrukturu přes pokusy poskytovat nelegální finance na kampaň až po napadání webových stránek jednotlivých kandidátů.

"Víme rovněž, že se Rusové snažili získat informace od kandidátů či vládních činitelů," řekl Coats. O tom, jaké další země jsou zapojeny do podobných aktivit, se nezmínil.

Trump deklaruje neústupnost

Tým zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera již delší dobu prověřuje ruské snahy ovlivnit předloňské prezidentské volby v USA, což se bezprostředně dotýká prezidenta Donalda Trumpa. Šéf Bílého domu přitom nedávno varoval před ruským vměšováním do voleb, ačkoli krátce předtím při své schůzce s ruským prezidentem souhlasil s tvrzením Vladimira Putina, že Rusové se americké volby ovlivňovat nesnažili; svůj souhlas s Putinovými slovy Trump později vysvětloval jako své přeřeknutí.

V atmosféře zvýšeného mediálního zájmu o ruskou kauzu uspořádal tiskovou konferenci Bílý dům; vedle Coatse a Nielsenové před novináři vystoupili i ředitelé Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), Národní agentury pro bezpečnost (NSA) či prezidentův hlavní bezpečnostní poradce John Bolton. "Prezident Trump netoleroval a nebude tolerovat zásahy do amerického systému zastupitelské demokracie," reagoval Bolton na kritiku řady zvláště demokratických politiků, podle nichž se prezident pokouší ruské aktivity zlehčovat a snižovat tím význam probíhajícího vyšetřování předloňských útoků.

Sankce jako pouhá propaganda

Americký Kongres v návrhu zákona o nových sankcích chce deklarovat pevnou podporu Spojených států Severoatlantické alianci. Stanoví, že pro odchod USA z NATO by v Senátu musela zdvihnout ruku dvoutřetinová většina poslanců.

Republikánský senátor Lindsey Graham označil sankce obsažené v návrhu za "pekelné". Dosavadní sankce podle něj Rusku nezabránily v pokusech ovlivnit nadcházející listopadové volby do Kongresu. Podle demokratického senátora Boba Menendeze je návrh zákona "dalším krokem k utažení šroubů". Ruský prezident Vladimir Putin podle něj "musí konečně pochopit, že Spojené státy nebudou jeho chování dál tolerovat".

Vyhlídky na schválení nových sankcí jsou ale podle Reuters nejisté, musí je schválit obě komory parlamentu a podepsat prezident.

Putinovy majetkové poměry

Podle vlivného ruského senátora Konstantina Kosačova se Rusko nemusí nových sankcí obávat, protože jde jen o propagandu. Během příštích několika měsíců přijaty nebudou, ale budou se stále častěji využívat v kampani před listopadovými parlamentními volbami v USA, soudí šéf zahraničního výboru Rady federace, horní parlamentní komory.

V ruských médiích se dnes objevila informace, že návrh zákona o sankcích se zmiňuje i o údajné přípravě zprávy o majetkových poměrech ruského prezidenta Vladimira Putina.

Dřívější sankce proti Rusku schválil Kongres loni v létě, ale Donald Trump je podepsal po velkém váhání. Podle mnoha kongresmanů jsou sankce nedostatečné a šéf Bílého domu s jejich uplatněním váhá.

Tagy: Rusko zahraničí Spojené státy americké protiruské sankce americká politika americký Kongres

Zdroje: ČTK