Dnes je středa 1. února 2023., Svátek má Hynek
Počasí dnes 3°C Občasný déšť se sněhem

Za vraždu George Floyda poslal soud bývalého policistu na 22,5 roku za mříže

Za vraždu George Floyda poslal soud bývalého policistu na 22,5 roku za mříže
Derek Chauvin | zdroj: Wikipedia

Dvaadvacet a půl roku dostal bývalý policista Derek Chauvin za loňskou vraždu Afroameričana George Floyda. Šlo o jeden z nejostřeji sledovaných procesů ve Spojených státech za poslední desítky let.

Floydova smrt spustila v USA vlnu masivních protestů proti rasismu a policejnímu násilí. Chauvinovi hrozil mnohem tvrdší trest, soudce Peter Cahill totiž v květnu uznal, že Floydovo úmrtí 25. května 2020 provázely přitěžující okolnosti. Prokuratura požadovala třicet let vězení, obhajoba podmínečný trest s odůvodněním, že Floydova vražda by se dala „nejlépe popsat jako chyba učiněná v dobré vůli“.

„Mučení je správný výraz pro to, co policista Floydovi udělal,“ řekl žalobce Matthew Frank. „Nebyl to náhodný výstřel nebo rána do obličeje. Bylo to devět a půl minuty krutosti na bezmocném muži, který prosil o vlastní život,“ dodal.

Za zákrok byl v dubnu Chauvin uznán vinným ze dvou různě závažných obvinění z vraždy a také ze zabití. Zatímco během jarního třítýdenního procesu s Chauvinem byla soudní budova chráněna betonovými zábranami, ostnatým drátem a střežili ji příslušníci Národní gardy, v pátek tato opatření kolem soudu zmizela. To dokazuje, jak se od dubna zmírnilo napětí poté, co padlo rozhodnutí o Chauvinově vině.

Při dobrém chování může Chauvin počítat s podmínečným propuštěním po odpykání dvou třetin trestu, tedy zhruba po patnácti letech. 

Zdroje: