Za svou vzdělanost mohou muslimové už téměř 1200 let vděčit ženě

MAGAZÍN - Magazín autor: Hana Dubnová

Kdepak univerzita v Boloni, nejstarší nepřetržitě fungující univerzita na světě leží v marockém městě Fes. Za přístup ke vzdělávání mohli tehdejší muži poděkovat muslimské ženě. Univerzita Karavajín se zároveň může chlubit nejstarší knihovnou. Poprvé od roku 859 se do ní dostane i veřejnost.

Univerzita Karavajín je nejdéle fungující univerzitou na světě, založena byla v roce 859

Univerzita Karavajín je nejdéle fungující univerzitou na světě, založena byla v roce 859,zdroj: Profimedia.cz

Za vznikem univerzity a s ní i knihovny stojí zajímavý příběh. S nápadem obohatit město Fes vzdělávací institucí přišla dcera bohatého tuniského obchodníka Fatima al-Fihriová.

Milovnice vědění se rozhodla využít velké bohatství, které po otci a manželovi zdědila, a postavit ve městě rozsáhlou mešitu spojenou s univerzitou a knihovnou. Jako zakladatelka měla dokonce právo navštěvovat přednášky renomovaných učenců, kteří na univerzitu přijížděli z celého Východu.

Dnes by al-Fihriová se svým studijním nadšením na své univerzitě zřejmě neuspěla. Navštěvovat ji mohou jen muži. Musí navíc kromě potřebných znalostí prokázat například i to, že znají nazpaměť nejen Korán, ale i další důležitá islámská díla.

Už od samých počátků se ve Fesu učí hlavně islámské náboženství a právo, postupně se ale nabídka oborů rozšířila. I nadále je považovaná za vůdčí náboženskou a vzdělávací instituci v muslimském světě.

Také rekonstrukci vedla žena

Přestože samotná univerzita se z mešity už přestěhovala do jiného areálu, knihovna zůstala a stále plní svou funkci. Leč téměř 1200 let provozu se na ní podepsalo a musela projít čtyřletou náročnou rekonstrukcí, kterou měla na starosti opět žena – kanadsko-marocká architektka Aziza Chaouniová.

Pod jejím vedením restaurátoři opravili praskliny ve zdech, rozbitou dlažbu, rozsáhlá budova dostala nový nábytek, solární panely a hlavně nové bezpečnostní zámky a klimatizaci do sekce vzácných rukopisů. Těch má knihovna ve sbírce kolem čtyř tisíc a nechybí v nich například Korán z devátého století.

Dosud byla přístupná jen vědcům a učencům s osobním povolením, nyní si její atmosféru může užít i veřejnost. 

Tagy: Maroko zahraničí vysoké školy zajímavosti a kuriozity víra a náboženství dějiny a fakta vzdělání a výchova

Zdroje: Vlastní,QUARTZ