Dnes je středa 8. února 2023., Svátek má Milada
Počasí dnes -8°C Skoro jasno

Vystrčil varoval před ruskou agresí, připomněl rozdělení Československa a ocenil hasiče

Vystrčil varoval před ruskou agresí, připomněl rozdělení Československa a ocenil hasiče
Miloš Vystrčil | zdroj: ANNA BOHÁČOVÁ / MAFRA / Profimedia

Ruská agrese vůči Ukrajině ohrožuje naše bezpečí a naši svobodnou budoucnost a agresorům se nesmí ustupovat. Ve svém novoročním projevu to dnes prohlásil předseda Senátu a po prezidentovi druhý nejvyšší ústavní činitel v Česku Miloš Vystrčil (ODS). V projevu ocenil pokojné rozdělení Československa i současné velmi dobré vztahy se Slovenskem. Poděkoval za solidaritu a pomoc Ukrajině a také všem složkám, které zasahovaly při loňském rozsáhlém požáru v Českém Švýcarsku.

Své vystoupení zahájil Vystrčil pozdravem „Česká republiko, dobrý den“. Stejný pozdrav před 30 lety použil tehdejší šéf dolní parlamentní komory Milan Uhde (ODS) při historicky prvním zasedání Poslanecké sněmovny. Vystrčil se nedomnívá, že by bylo třeba po 30 letech od rozdělení Československa slavit. Ocenil ale pokojný způsob, jakým se tenkrát uskutečnilo.

Ohledně ruské agrese vůči Ukrajině Vystrčil zdůraznil, že agresorům se nesmí ustupovat, protože následkem je v takovém případě více zmařených životů a větší škody. Současně ocenil solidaritu a pomoc Ukrajincům a Ukrajině. „Ruská agrese proti Ukrajině je zrůdným a zločinným počinem, který oslabuje, ohrožuje naše bezpečí a naši svobodnou budoucnost,“ prohlásil. „Víme, že agresorům se nesmí ustupovat. Kdykoliv tak učiníme, potom je množství zmařených životů a velikost škod vždy jenom větší a větší,“ dodal. To, že je bezpečnost Česka ruskou agresí ohrožena, řekl již v prosinci také prezident Miloš Zeman.

Rusko napadlo Ukrajinu loni 24. února. Senát vzápětí stejně jako Poslanecká sněmovna útok důrazně odsoudil. V dubnu se Senát usnesl mimo jiné na tom, že vraždění civilistů v ukrajinských městech nese všechny znaky válečného zločinu podle mezinárodního práva. Vystrčil v dubnu spolu s tehdejším místopředsedou Senátu Jiřím Růžičkou a senátorem Pavlem Fischerem navštívil Kyjev, aby podpořil ukrajinskou stranu. Senát loni také vyzval vládu k dalším dodávkám vojenského materiálu na Ukrajinu.

Vystrčil v souvislosti s ruskou agresí hovořil i o tom, že současná doba není jednoduchá. Připomněl růst cen, zastropování cen energií. Uvedl, že se někteří neštítí na vzniklé situaci politicky nebo ekonomicky parazitovat. Nikoho ale nejmenoval. Vláda podle něj musí rychleji sahat k účinným opatřením a pomoc nejpotřebnějším se nesmí opožďovat. Na rychlých řešeních se musí podílet celá veřejná správa a spolupracovat by měli všichni, míní.

Předseda Senátu vyslovil také obdiv a poděkování za pomoc při hašení požáru v Českém Švýcarsku. Zaslouží si ho podle něj nejen hasiči a další záchranné složky, ale i dobrovolníci a také ti, kteří poskytli pomoc ze zahraničí. Požár, který se rozhořel na konci července, se podařilo zdolat až po 20 dnech. Do boje s požárem byly denně nasazeny stovky profesionálních i dobrovolných hasičů z celé republiky

Za povzbudivou zprávu označil předseda Senátu také fungování občanské společnosti a dobrovolníků ve zdravotní nebo sociální oblasti. Za výjimečnou považuje také pomoc a nezištný přístup některých podnikatelů. Solidaritu a vzájemnou pomoc označil za velkou zbraň. „Solidarita, vzájemná pomoc a podpora slabších jsou naší velkou zbraní. Velkou zbraní, ze které se sice nestřílí, ale přesto možná právě proto je velmi účinná a přináší taky velkou mezinárodní autoritu. Jsme silnou, krásnou a solidární zemí se skvělými lidmi,“ tvrdí Vystrčil.

„Pokud nebudeme totiž schopni dostatečně vysvětlovat a zdůvodňovat své kroky, pokud nebudeme schopni se chovat slušně, postavit se diskriminaci, nelhat, přiznat chybu a případně se za ni omluvit, pokud nebudeme schopni se postavit populistům a dezinformátorům, bude stabilita našeho politického systému vážně ohrožena,“ varoval také. Lidé podle něj budou podporovat jen takový systém, kterému důvěřují a který je ochrání.

České republice podle Vystrčila pomáhají pevné základy a demokratické principy, na kterých byla založena. Vyzval občany, aby šli v lednu k prezidentským volbám, vyzval i k vzájemné pomoci a podpoře. 

Zdroje: