Dnes je středa 8. února 2023., Svátek má Milada
Počasí dnes 0°C Skoro jasno

Komentář: Všichni prezidentovi muži a Forejt Gump

Komentář: Všichni prezidentovi muži a Forejt Gump
Forejt není na Hradě žádnou černou ovcí. Na snímku s Jiřím Ovčáčkem | zdroj: Profimedia

Z hradního ansámblu odchází vrchní velitel protokolu. Průšvihář a podvodník, v porovnání s dalšími kádry kolem Miloše Zemana však žádná černá ovce.

Miloš Zeman nazval vládu, které předsedal (1998 až 2002), kabinetem sebevrahů. Svou nynější hradní sbornou žádnými přívlastky neobdařil. Je nicméně zjevné, že to žádné "sdružení sebevrahů" není.

Zatímco v osmnáctičlenné vládě Zeman jako premiér během čtyř let vyměnil nebo odvolal devět lidí, parta kolem kapitána-kancléře Vratislava Mynáře až donedávna zůstávala téměř beze změn.

Po necelých čtyřech letech nicméně začínají pukat ledy. Odporoučí se ceremoniář Jindřich Forejt.

Šňup sem, šňup tam

Forejtovi, šéfovi protokolu a kandidátovi na velvyslance ve Vatikánu, definitivně srazilo vaz video, na kterém šňupe a v rauši ukájí své libido. Udělalo tečku za jeho vysněnou diplomatickou misí. (Za kompromitující materiál by přitom měl být potrestán především ten, kdo ho pořídil a rozšiřoval.)

Forejtův odchod není překvapením. Překvapivé je spíš to, že se na Hradě udržel tak dlouho. Byl to průšvihář k pohledání. Série jeho přešlapů i pracovních selhání je delší než Lovosice.

Namočil se například do prezidentova trapasu kolem vyznamenání pro Čechokanaďana Jiřího Bradyho. Nešikovně a hlavně nedůvěryhodně se z kauzy vykrucoval. Na jeho vrub padá také blamáž s výpadem vůči americkému ambasadorovi Andrewu Schapirovi, kterého žalobníček Miloš Zeman (natěšený na velvyslankyni Ivanu Trumpovou) přičinlivě nařkl, že opovrhl pozvánkou na Hrad v den státního svátku. Fotografie ho usvědčila z omylu.

Na Forejtovi ulpěla odpovědnost za pozdní příjezd Miloše Zemana na pohřeb bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče a kiks při návštěvě generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, za kterým na Hradě vyvěsili vlajku OSN.

To vše jsou přitom pouhé prkotiny. I to, že se navenek upjatý nejvyšší protokolář zhulí, jak zákon káže, bledne ve srovnání s podvodem, kterého se Forejt dopustil ve svém životopisu. Chlubil se v něm titulem JUDr. Nikdy ho ale nezískal.

V cévéčku zmiňoval hned dvě univerzity - německou Ludwig-Maximilians Universität a Univerzitu Karlovu. Na první nestudoval, druhou nedokončil. Když tohle před třemi lety vyšlo najevo, neměl milý Forejt na nic čekat, měl sbalit kufry, sbohem a šáteček. Co na tom, že Zeman svou podržtašku podržel?

(Bývalého ministra Jana Kalvodu za stejný prohřešek Zeman dodnes častuje lžidoktorem. Kalvoda, na rozdíl od Forejta, přitom z funkce odešel – ještě před tím, než ho k tomu někdo vyzval.)

Avšak Forejt byl nepostradatelný. Expert na slovo vzatý. Říkalo se mu Forejt Gump, protože byl u všeho. Jenže mezi filmovým Forrestem Gumpem a hradním Forejtem Gumpem je podstatný rozdíl – ten první nebyl podvodník.

Hroší kancléř

Černou ovcí na Hradě však Forejt není. Stačí se rozhlédnout po Zemanově výběru.

Šéf hradní kanceláře, kancléř Vratislav Mynář, má másla na hlavě tolik, že se na ní neudrží čepice. Především propadl u bezpečnostní prověrky. Pro stát je tedy nedůvěryhodný. Zemanovu důvěru však má a tak dál organizuje štáb prezidenta a vrchního velitele.

Velitel vojenské kanceláře prezidenta Rostislav Pilc rovněž u prověrky neuspěl – a odešel. Mynář, někdejší předseda Zemanova fanklubu (Strana práv občanů – Zemanovci, nyní bez přívlastku, jen SPO) však má hroší kůži. Potvrdil to mimo jiné mlžením kolem majetkového přiznání a koupě vily v Praze-Strašnicích.

Mynář se bez prověrky nemůže účastnit jednání, při kterých jsou probírány tajné informace. Musí za dveře. Necítí se trapně? Anebo na prověrku kašle, spolu s prezidentem? Kdo ví.

Rudý mluvka

Mynář spolu s Martinem Nejedlým (externí Zemanův poradce pro energetiku, další z party funkcionářů SPO) patří mezi staré kádry. Zato Forejt s Jiřím Ovčáčkem se řadí mezi mladé pušky.

Ovčáčka nelze přehlédnout. Je nejvýraznější postavou Zemanova týmu. Do funkce mluvčího byl jmenován navzdory své minulosti – vzešel z Haló novin.

Redaktorem v komunistickém plátku nebyl náhodou. Namátkou titulky tří Ovčáčkových článků, které vypovídají o autorově světonázoru: "Komunisté v čele zápasu za českou suverenitu". "Co znamená MDŽ pro národní umělkyni Jiřinu Švorcovou?" "Kubánské ženy navštívily poslanecký klub KSČM". 

Ovčáček má za sebou minulost, za kterou by se měl stydět. Jenže drzé čelo lepší než poplužní dvůr, a tak Zemanova hlásná trouba hledá (a nenachází) špínu na Ferdinanda Peroutku a těm, kteří protestovali proti čínským komunistům, nadává do fašizujících čecháčků.

Mluvčí, jak název funkce napovídá, by měl mluvit a informovat. Jiří Ovčáček ale kromě toho, že informuje, také žvaní, popichuje, uráží. Stačí nahlédnout na jeho Twitterový účet.

… a odpovědný vedoucí

Nakonec shrnující postřeh: Víte, kolik prezident a jeho parta stojí? Na Hrad a Zemanův ansámbl letos musí Češi složit téměř půl miliardy korun, přesněji 458 miliónů. Tuto povinnost jim ukládá zákon (zde).

Nabízí se otázka, zda hradní reprezentace za ty peníze stojí a zda vůbec za nějaký peníz stojí. No a kdo je za ni odpovědný?

Odpověď je nasnadě.

Zdroje:
Vlastní