Dnes je středa 1. února 2023., Svátek má Hynek
Počasí dnes 3°C Občasný déšť se sněhem

Komentář: Jedna vražda stačí, drahoušku: Na Zemanův humor jen s neprůstřelnou vestou

Komentář: Jedna vražda stačí, drahoušku: Na Zemanův humor jen s neprůstřelnou vestou
Prezident na návštěvě zbrojovky | zdroj: Profimedia

Prezident Miloš Zeman udělal další zářez do porevolučních dějin. Stal se prvním prezidentem, který veřejně mluvil o fyzické likvidaci premiéra. 

Brzy to budou tři roky od chvíle, kdy Zeman začal na Hradě hledat hranice, co si ze své pozice ještě může dovolit a co už ne. Nejspíš je nikdy nenajde. Vypadá to totiž, že žádné neexistují.

Představte si, že by francouzský prezident François Hollande nebo jeho německý kolega Joachim Gauck prohlásil, že premiéra lze svrhnout kalašnikovem. Nějak vám to nejde? Není divu. Západní státníci totiž znají meze slušného chování a základního vkusu.

"Chcete-li se zbavit jakéhokoli politika, prezidenta nevyjímaje, je k tomu jediná demokratická cesta - a to jsou svobodné volby, které v daném případě budou za rok. A pak existuje nedemokratická cesta - a ta se jmenuje kalašnikov," odpověděl Zeman na dotaz studentky, jak by se dal odvolat Sobotka.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček sice přispěchal s upozorněním, že prezident jasně definoval, že jde o "nedemokratickou cestu" a Česko je přece demokratická země, jenže to je jen chabá, až dětinsky sofistická výmluva.  

Hrad se jako obvykle odvolal na Zemanovu tradiční "ironii a nadsázku". "Nikdo nemůže z takového výroku vyvozovat, že by vyzýval k zabití jakéhokoli člověka," dodal Ovčáček.

O doslovný výklad tady ale nejde. Ruku v ruce s výhodami, které přináší demokracie, včetně svobody slova, jde i zodpovědnost za vlastní chování spolu s citem pro to, co je v dané situaci vhodné a co už ne.

Zkuste si situaci hypoteticky obrátit. Co kdyby o "nedemokratickém odstranění s pomocí kalašnikova" mluvil Sobotka na konto Zemana? Jen si vzpomeňte, jak reagoval Hrad na neškodné rudé trenky. 

Premiér se pochopitelně tentokrát urazil víc než obvykle a Zemanova slova si přebral jako výzvu k zabití šéfa kabinetu. "Jsme s vysokou pravděpodobností jediná země v civilizovaném světě, kde prezident veřejně vyzývá k zabití předsedy vlády. Já se s tím vyrovnám, ale vadí mi, že tím Zeman děsí moje děti, celou rodinu a přátele," poznamenal.

Zemanovy výroky jsou podle něj "hloupé a zbytečné". Tím to v podstatě hasne. Sociální demokraté se ještě chvíli budou bezzubě bouřit, skandál záhy utichne, ale ničeho se nebojte. Zeman se již brzy znovu překoná.

Nezbývá než doufat, že se vrátí ke klasickým, relativně únosným bonmotům, aby se na nás najednou mrtvoly nehrnuly ze všech koutů. Co kdyby se někdo příště zeptal, jak se zbavit prezidenta?

Co všechno už Zeman řekl o Sobotkovi

"Mám-li být smířlivý, musím říci, že lidsky dokážu pochopit, jestliže zrádce omlouvá svoji vlastní zradu." (reakce na Sobotkovo tvrzení, že po roce 2003 lze v Zemanově politickém angažmá pozorovat jednání, které poškozovalo ČSSD; Parlamentní listy 8. března 2015)

"Svou váhavostí, svou nerozhodností a řadou dalších zdánlivě smířlivých a zdánlivě humanistických gest, která podle mého názoru nedoceňují reálné nebezpečí." (odpověď na dotaz, zda premiér ohrožuje svým postojem k migrační krizi bezpečnost ČR; Mladá fronta Dnes 26. listopadu 2015)

"Víte, já jsem starý pán. A já s úsměvem přehlížím klukovské drzosti, jako je tato." (reakce na Sobotkovu kritiku prezidentova vystoupení na jednom pódiu s představiteli Bloku proti islámu při oslavách 17. listopadu na pražském Albertově; Mladá fronta Dnes 26. listopadu 2015)

"Vztahy s premiérem bych nedramatizoval, a už vůbec bych to neviděl osobně. V každé demokratické společnosti existují rozdílné názory." (Partie televize Prima 29. listopadu 2015)

"Bohužel a ještě jednou bohužel prezident nemá takovou kompetenci." (na dotaz, zda odvolá premiéra z funkce kvůli jeho postoji k migrační krizi; Frekvence 1 6. prosince 2015)

"Chcete-li se zbavit jakéhokoli politika, je k tomu jediná demokratická cesta - a to jsou svobodné volby. A pak existuje nedemokratická cesta - a ta se jmenuje kalašnikov." (odpověď na dotaz studentky, jak by bylo možno odvolat premiéra Sobotku; server ParlamentníListy.cz, 26. ledna 2016)

Zdroje:
Vlastní