Vrah Dahlgren je po smrti, soud přesto dořeší jeho dovolání

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 12. 1. 2018 17:04) - Aktuality autor: šar

Nejvyšší soud musí rozhodnout o dovolání Kevina Dahlgrena i přesto, že podle důvěryhodných zdrojů spáchal ve čtvrtek ve valdické věznici sebevraždu. Specifická povinnost, která se vztahuje pouze k dovolacímu řízení, plyne z trestního řádu. Američan si odpykával doživotní trest za vraždu čtyř příbuzných.

Kevin Dahlgren u soudu

Kevin Dahlgren u soudu,zdroj: Profimedia.cz

Zákon konkrétně říká, že pokud bylo podáno dovolání pouze ve prospěch obviněného, což je Dahlgrenův případ, nepřekáží jeho smrt dokončení dovolacího řízení. "Trestní stíhání tu nelze zastavit proto, že obviněný zemřel," stojí v zákoně.

Nejvyšší soud tedy musí i v takovém případě rozhodnout, vysvětlil mluvčí Petr Tomíček. Zdůraznil ale, že se vyjadřuje k obecnému principu, nikoliv ke konkrétnímu případu. Informace o Dahglrenově smrti zatím není oficiální.

Soud obdržel Dahlgrenovo dovolání loni v září. V průměru řeší podněty v trestních kauzách 40 dní, složitější případy trvají o něco déle. Ze statistik proto plyne, že rozhodnutí o Dahlgrenovi lze očekávat brzy.

Obhajoba v dovolání navrhovala, aby Američan z výkonu trestu zamířil do zabezpečovací detence, a to zvláště s ohledem na jeho psychický stav, případně aby dostal mírnější trest vězení. Dovolání tak nepolemizovalo s rozhodnutím o vině.

Tehdy dvacetiletý Dahlgren zabil v roce 2013 v Brně-Ivanovicích všechny členy rodiny, u níž dočasně bydlel - otce, matku a jejich dva syny, z nichž jeden byl nezletilý. Poté odjel do Rakouska, kde nasedl do letadla mířícího do USA. Následně jej zadrželi na letišti ve Washingtonu na základě českého zatykače vydaného českými orgány.

Doživotní trest Dahlgrenovi ve sledovaném procesu vyměřil Krajský soud v Brně a potvrdil Vrchní soud v Olomouci.

Do vyšetřování se zapojí i GIBS

To, jaké bude mít Dahlgrenova sebevražda důsledky pro zaměstnance věznice, není zatím jasné. 

Mluvčí valdické věznice Eva Francová potvrdila pouze to, že ve čtvrtek v podvečer zemřel jeden vězeň. "Další informace vzhledem k vyšetřování zatím poskytovat nebudeme. Případ vyšetřují GIBS, policie a vnitřní orgány vězeňské služby," řekla Francová. Za předčasnou pak také označila otázku, zda bude vězeňská služba nějak měnit režim hlídání vězňů. "Probíhá vyšetřování a není stanoveno, že by došlo k pochybení. Je proto předčasné to komentovat či přijímat opatření v tom smyslu," doplnila mluvčí.

Dahlgrenovu sebevraždu nemá zatím oficiálně potvrzenou ani jeho obhájce Richard Špíšek. "Volal jsem do věznice, ale bylo mi řečeno, že mi to telefonicky nepotvrdí, ať si pošlu oficiální žádost přes datovou schránku. Takže jsem tak učinil," řekl. Uvedl ale, že o úmrtí už e-mailem informoval Dahlgrenovy rodiče a že je informovalo i americké velvyslanectví.

Serveru iRozhlas Špíšek řekl, že Dahlgren telefonicky svým rodičům říkal o záměru spáchat sebevraždu. Obhájce na to prý upozornil jak věznici Valdice, tak Generální ředitelství vězeňské služby. "Dostal jsem písemnou reakci z věznice Valdice, ve které uvedli, že nařídili zvýšené kontroly jeho cely. Zřejmě učinili to, co učinit mohli," uvedl Špíšek.

Americká ambasáda informaci o sebevraždě nevyvrátila. "Velvyslanectví USA v Praze je obeznámeno s touto zprávou a poskytne náležitou podporu, která odpovídá konzulární odpovědnosti vůči americkým občanům na celém světě. Vzhledem k ohledům na soukromí, nebudeme tuto záležitost dále komentovat," uvedl mluvčí Eduard Findlay.

Mluvčí Vězeňské služby Petra Kučerová potvrdila dřívější informace policie, že jeden z vězňů zemřel ve věznici Valdice. Musí být podle ní provedena pitva. "To je základ vyšetřování," řekla a dodala, že postup vyšetřování je věcí policie. Na otázku, zda se v případě sebevražd ve věznicích zjišťují případná pochybení zaměstnanců, uvedla, že takové případy vyšetřuje odbor kontroly Vězeňské služby.

Tagy: Česko sebevražda domácí Nejvyšší soud GIBS justice a soudy únosy a vraždy zločiny a kriminalita

Zdroje: ČTK