Žalobci v USA odmítli Dahlgrenovu stížnost na vydání do ČR

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Američtí žalobci odmítli stížnost Kevina Dahlgrena na rozhodnutí o vydání do České republiky. Bez dalších podrobností to dnes uvedla zpravodajská stanice ČT24. Američan je podezřelý z loňské čtyřnásobné vraždy v Brně, vinu však popírá. 

Podezřelý vrah Kevin Dahlgren

Podezřelý vrah Kevin Dahlgren,zdroj: Profimedia.cz

Dahlgren je ve vazbě v USA od květnového příletu na washingtonské Dullesovo letiště. Soud v Alexandrii loni v září rozhodl, že podmínky pro Dahlgrenovo vydání do ČR byly splněny. Dospěl také k závěru, že existuje důvodné podezření, že Dahlgren se dopustil čtyřnásobné vraždy. 

Poslední slovo o extradici bude mít ale americké ministerstvo zahraničí. České ministerstvo spravedlnosti již loni uvedlo, že v této věci nemusí jít jen o formalitu, neboť jsou zohledňovány například i politické aspekty. 

Dahlgren podle českých vyšetřovatelů v Brně-Ivanovicích usmrtil svou sestřenici, jejího manžela a jejich dva syny. Motiv činu není znám. Američan si následně vzal taxi z Brna do Vídně, odkud odletěl do USA. Během letu na něj české úřady vydaly zatykač a na jeho základě 23. května agenti amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Dahlgrena zadrželi po příletu do Washingtonu. 

Pokud by byl Dahlgren vydán a v České republice souzen, hrozil by mu až doživotní pobyt za mřížemi. Kdyby ho americký soud vydat odmítl, unikl by zcela trestu. 

Tagy: Brno čtyřnásobná vražda

Zdroje: ČTK