Americký soud potvrdil: Vraha Dahlgrena vydají USA zpět do Čech

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 12. 9. 2013 18:40) - Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Americký soud dnes rozhodl, že byly splněny podmínky pro vydání Američana Kevina Dahlgrena do České republiky. Obhajoba má týden na odvolání. ČTK to řekla mluvčí českého ministerstva zahraničí Johana Grohová. 

Kevin Dahlgren

Kevin Dahlgren,zdroj: Isifa.com

Soud v Alexandrii ve státě Virginie podle České televize (ČT) dospěl k závěru, že existuje důvodné podezření, že Dahlgren je čtyřnásobným vrahem. 

Dahlgren podle českých vyšetřovatelů v Brně-Ivanovicích usmrtil svou sestřenici, jejího manžela a jejich dva syny. Motiv činu není znám. Američan si následně vzal taxi z Brna do Vídně, odkud odletěl do USA. Během letu na něj české úřady vydaly zatykač. Na jeho základě pak 23. května agenti amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Dahlgrena zadrželi po příletu na letiště ve Washingtonu. 

Soud rozhodl, že všechny podmínky pro extradici byly splněny, řekla Grohová. Obhajoba má nyní podle ní týden, aby požádala o to, aby muž nebyl vydán. Když soud i poté rozhodne, že Dahlgren může být vydán, poslední slovo o extradici bude mít americké ministerstvo zahraničí, dodala Grohová. 

Po příletu do Spojených států Dahlgrenovi obhájci nepožádali o jeho propuštění na kauci. Je tak od květnového příletu na washingtonské Dullesovo letiště ve vazbě. 

Pokud by Američan byl vydán a v České republice odsouzen, hrozil by mu až doživotní pobyt za mřížemi. Kdyby Dahlgrena americký soud vydat odmítl, unikl by zcela trestu. 

Americká prokuratura podle ČT souhlasila s tím, aby byl Dahlgren do České republiky vydán. Podklady, které česká strana odeslala do USA, obsahují výsledky policejního vyšetřování vraždy. Podle šéfa českého kriminalistického týmu, který kauzu vyšetřoval, svědčí všechny důkazy o Dahlgrenově vině. 

Tagy: Brno čtyřnásobná vražda

Zdroje: ČTK