Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes -3°C Zataženo

Vítání čínského prezidenta: Na billboardech je jiná verze pro Číňany, jiná pro Čechy

Vítání čínského prezidenta: Na billboardech je jiná verze pro Číňany, jiná pro Čechy
Uvítací billboard na počest čínského prezidenta | zdroj: Profimedia

Na počest návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga se po Praze objevily billboardy s dvojjazyčným nápisem. Zatímco význam slov "Vítejte v České republice" je jasný, čínské znaky hned tak každý rozluštit nedokáže. A verze v čínštině říká něco trochu jiného.

Respektive dosti jiného. "Stojí tam: Víta vás celá Česká republika!" říká zkušená překladatelka z čínštiny, která si ale v této souvislosti nepřála zveřejnit své jméno.

Česká verze – Vítejte v České republice –  zní přeci jen poněkud méně velkolepě. Chybí v ní i vykřičník doplněný za čínské znaky.

Billboardy i česko-čínské vlajky, jež lemují Evropskou třídu vedoucí z Letiště Václava Havla do centra, objednala Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce, v jejímž čele stoj Jaroslav Tvrdík.

Podle něj jde o běžnou věc a tradici. Faktem je, že čínské (a britské) vlajky například při loňské návštěvě čínského prezidenta vlály i v ulicích Londýna. U státních návštěv je vyvěšování vlajek partnerské strany běžné.

V Praze se vedle slavnostního přijetí a podpisu dohody o strategickém partnerství chystají i protesty. 

Čínské ano, tibetské nikoliv. Hrad zasáhl proti vyvěšení tibetské vlajky

Zaměstnanci Nadace Via, která podporuje rozvoj komunitního života v Česku, se rozhodli dát před návštěvu čínského prezidenta najevo svůj postoj vyvěšením tibetské vlajky ve svém sídle. Jenže narazili – Správa Pražského hradu je záhy vyzvala ke stažení zástavy. Prezidentův mluvčí přirovnal akci k "normalizační kampani". 

Nadace Via totiž sídlí v objektu vlastněném Správou pražského hradu. Ulice Jelení, kde má kanceláře, leží na dohled od prezidentského sídla, a existovala tak možnost, že by kolem domu mohla projet kolona s čínským prezidentem. Ten přijede na třídenní návštěvu Česka v pondělí.

"Lidem v Nadaci Via přišlo, že těch čínských vlajek je okolo až moc, a proto vyvěsili z okna vlajku tibetskou, upomínku na to, že čínský režim má i stinné stránky a podle lidskoprávních organizací potlačuje lidská práva," vysvětlil HlídacíPes.org zástupce nadace Zdeněk Mihalco motivaci k vyvěšení vlajky.

"Správa Pražského hradu, která objekt vlastní, nás požádala, abychom vlajku z oken stáhli, protože se to v době návštěvy nehodí. V nadaci se ještě poradíme, jestli se tím dál budeme nějak zabývat," dodal.

Nadace nakonec tibetskou zástavu stáhla, v oknech však ponechala papírovou verzi vlajky.

"Opravdu nepovažujeme za vhodné, aby na hradních nemovitostech takové vlajky vlály," vysvětlil důvody, proč Hrad vyzval k odstranění vlajky, prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. "Ostatně, akce s touto vlajkou už začínají především kvůli adoraci v médiích, připomínat některé normalizační kampaně ze 70. let," doplnil Ovčáček.

Na otázku, co myslí výrazem "takové vlajky", reagoval mluvčí Ovčáček přirovnáním ke Španělsku. "Při návštěvě ze Španělska také nevyvěšujete vlajky baskických separatistů," uvedl v sms zprávě. "Jak říká K. Schwarzenberg, uznáváme jednotnou Čínu."

Tibetské vlajky jsou po celém světě vyvěšovány převážně 10. března na podporu Čínou okupované země a jako připomínka události, kdy čínská armáda brutálně potlačila povstání Tibeťanů proti nadvládě Pekingu.

Eliška Hradilková Bártová a Robert Břešťan pro Ústav nezávislé žurnalistiky

Zdroje: