Číňané na nákupech. Po Slavii vstupují i do Travel Service, pivovaru a médií

- Aktuality autor: pal

Čínská skupina CEFC v sobotu podepsala smlouvu o partnerství s českou společností Travel Service, ve které převezme podíl ve výši 49,92 procent a navýší její základní jmění o miliardu korun. Travel Service sama vlastní podíl v českých aeroliniích.  Číňané získali významný podíl i v Pivovarech Lobkowicz a stali se partnery provozovatele TV Barrandov. Stalo se tak jen pouhý den poté, co skupina koupila fotbalovou Slavii. Některé z obchodních dohod byli podepsány za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana, který je na návštěvě Číny. 

Smlouvy o vstupu čínské firmy do českých podniků byly podepsány u příležitosti Zemanovy návštěvy

Smlouvy o vstupu čínské firmy do českých podniků byly podepsány u příležitosti Zemanovy návštěvy,zdroj: Profimedia.cz

Dohoda předpokládá, že CEFC v prvním kroku získá ve společnosti Travel Service desetiprocentní podíl. Následujícím krokem bude nabytí dalších 39,92 procenta akcií, třetím pak zmíněné zvýšení základního jmění české společnosti.

CEFC společně s partnery převezme 79,4 procenta v Pivovarech Lobkowiz a stala se partnerem firem Médea Group a Empresa Média, vydavatele TV Barrandov

Čínská firma bude významným partnerem českého dopravce

"V CEFC získáváme silného finančního a strategického partnera, který umožní další intenzivní rozvoj naší společnosti s potenciálem vybudovat z Travel Service nejsilnějšího leteckého přepravce ve střední a východní Evropě," uvedl v tiskové zprávě Jiří Šimáně, předseda představenstva Travel Service.

Travel Service postupně vytlačil z pozice jedničky na leteckém trhu České aerolinie, v nichž drží od letošního jara 34 procent akcií. Travel Service je lídrem v charterové dopravě v ČR, na Slovensku a v Maďarsku, významný podíl trhu má v Polsku.

Skupina CEFC nebude prvním zahraničním vlastníkem akcií Travel Servisu. Už v roce 2007 vstoupily do firmy islandské aerolinky Icelandair, jež koupily polovinu akcií a na dalších 30 procent měly opci.

Po vypuknutí krize na Islandu ale českou firmu Islanďané opustili, 20 procent prodali už na konci roku 2009 a zbytek pak začátkem loňského roku.

Číňané budou vlastnit podíl i v Pivovarech Lobkowicz

Kupujícím 79,4 procenta akcií se podle podepsaných smluv stává nově založená společnost LAPASAN s.r.o., v níž drží většinový 70procentní podíl CEFC.

Dvacetiprocentní podíl v novém podniku má společnost J&T Private Equity Group, deset procent pak generální ředitel a spolumajitel Pivovarů Lobkowicz Zdeněk Radil.

Součástí uzavřených dohod je také právo Zdeňka Radila zvýšit svůj podíl na transakci v případě úspěšného naplňování obchodní strategie Pivovarů Lobkowicz o dalších deset procent.

CEFC bude partnerem vydavatele TV Barrandov

"CEFC je zcela mimořádně silným finančním a strategickým partnerem a partnerství s ním umožní další rozvoj naší mediální skupiny," řekl k transakci předseda představenstva společností Barrandov Televizní Studio, Empresa Media a Médea Group Jaromír Soukup.

CEFC je jednou z největších soukromých čínských a světových investičních společností. Empresa Media je čtvrtým největším mediálním koncernem v České republice.

Tagy: Čína zahraničí české firmy česká média obchodní dohoda

Zdroje: ČTK