Česko jako čínské centrum v Evropě? Sobotka by si to přál
19. 1. 2016 – 13:16 | Zpravodajství | von

Premiér Bohuslav Sobotka vidí budoucnost České republiky v co nejtěsnějším partnerství s Čínou. Chce, aby Česko bylo hlavním dopravním uzlem mezi Čínou a EU a z Prahy bylo sídlo čínského obchodu v Evropě.
Předseda vlády o tom v úterý hovořil v Senátu. Podle něj je třeba strukturovat a prohloubit hospodářskou spolupráci s Čínou a intenzivní vztahy na politické úrovni přenést do průmyslu, vzdělávání, cestovního ruchu i zemědělství. Vláda bude podle Sobotky podporovat přímé čínské investice do evropského hospodářství.
Čínská velvyslankyně v ČR Ma Kche-čching v této souvislosti uvedla, že "ČR představuje pro Čínu jednu z nejdůležitějších investičních destinací". Podle ambasadorky bude Peking naplňovat nedávno uzavřené memorandum o porozumění a partnerství mezi oběma zeměmi. Chce usilovat o rozšíření spolupráce například v oblasti automobilového, leteckého a strojírenského průmyslu nebo nanotechnologií.
Sobotka si dovede "představit Prahu jako sídlo čínských finančních institucí". Připomenul, že od loňska má v Česku svou pobočku Bank of China. K dopravnímu spojení s Čínou poznamenal, že po loňském zavedení přímého leteckého spojení s Pekingem se má letos otevřít další přímá linka do Šanghaje a třetí je v jednání.
Premiér rovněž řekl, že poroste potřeba Číňanů, kteří budou schopni se domluvit česky. Podle něj by se proto měl zvýšit počet čínských studentů na českých univerzitách. Uvítal také projekt Univerzity Karlovy na vytvoření Centra čínských studií nebo vznikajícího Centra tradiční čínské medicíny. Zmínil i to, že loni do Česka zavítalo zhruba 300 tisíc turistů z Číny, což byl zatím rekordní počet.