Prodej českých firem do Číny bude pokračovat. 10 miliard je jen začátek
6. 9. 2015 – 11:00 | Zpravodajství | pal

Prezident Miloš Zeman odhaduje, že Číňané investují v Česku asi deset miliard korun v tzv. první vlně. Všechny investice se váží na čínskou firmu CEFC. Zeman také přiznal, že šéf představenstva čínské firmy Jie Ťien-ming je jeho poradcem. Kromě toho prezident Zeman podpořil protiimigrační petici svého předchůdce Václava Klause.
"Pana Jie, tedy nejvyššího představitele CEFC, jsem asi už před rokem jmenoval svým honorárním poradcem pro oblast česko-čínské ekonomické spolupráce," potvrdil Zeman na tiskové konferenci informace, že mezi jeho poradci je už nějaký čas i čínský činitel.
Do Česka budou proudil další investice
Prezident rovněž uvedl, že během jeho nynější návštěvy byly vytvořeny základy i pro další investice čínských firem v České republice.
Například letecká společnost China Eastern podle něj uvažuje o zřízení linky Praha-Šanghaj, která by konkurovala otevírané lince Praha-Peking. Kromě toho prý po finančním ústavu Bank of China chce v Česku otevřít pobočku i další čínský bankovní úřad.
Prezident mluvil také o budované takzvané nové hedvábné stezce, která po železnici propojí Čínu přes Kazachstán a další země s Evropou.
"Jednali jsme s čínským prezidentem o pomoci při výstavbě takzvané hedvábné stezky, což je v podstatě velkokapacitní železnice, která povede z Číny přes Kazachstán až do Evropy," uvedl prezident.
Říkali jsme, že můžeme nabídnout zkušené železniční stavitele a i výrobce vagonů, lokomotiv a tak dále," upřesnil Zeman. "Mým snem by bylo, aby se Čína podílela na výstavbě kanálu Dunaj-Odra," dodal.
Investičních vln bude více
"(Uzavřené) dohody představují pravděpodobný začátek čínské investiční expanze, o které se tvrdilo, že nikdy nenastane," prohlásil prezident k novým čínským investicím v České republice.
"Celkový objem investovaných prostředků bych v této fázi odhadoval kolem deseti miliard, možná o něco víc. A předpokládáme další investiční vlnu, které se budou účastnit další významné čínské firmy," dodal.
Zeman přitom odmítl, že by úspěch při uzavírání obchodních dohod v Číně souvisel s jeho účastí na vojenské přehlídce u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války v Asii.
"Jel jsem tam proto, že bych považoval za urážku obětí japonské agrese v Číně..., kdybych se této přehlídky nezúčastnil. Ale nikdo mě k tomu nenutil," zdůraznil.
Zeman podpořil Klausovu iniciativu
Prezident se na tiskové konferenci krátce vyjádřil i k problematice uprchlíků a podpořil protiimigrační iniciativu svého předchůdce Václava Klause.
"Tato iniciativa obsahuje stejné myšlenky, jako já říkám celou dobu... Myslím si, že v tomto s Václavem Klausem souhlasím."
Klaus v sobotu inicioval petici, která vyzývá českou vládu k zajištění vnitřní bezpečnosti a vnější nedotknutelnosti hranic státu všemi prostředky, včetně využití policie a armády.
Žádá také odmítnutí kvót pro přerozdělování uprchlíků, dodržování platných smluv v azylové politice a odmítá tlak na jejich změny, které by usnadnily další imigraci.