Více než stovce stran a hnutí hrozí pokuta kvůli chybám v hospodaření

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí zahájil 121 správních řízení souvisejících s nedodržováním pravidel hospodaření stranami a hnutími. V tiskové zprávě to ve čtvrtek uvedl předseda úřadu Vojtěch Weis. 

Volby se blíží a přibývá stran, jimž kvůli porušení pravidel kampaně hrozí pokuty

Volby se blíží a přibývá stran, jimž kvůli porušení pravidel kampaně hrozí pokuty,zdroj: Iveta Lhotská / MAFRA / Profimedia

Úřady subjektům vytýkají, že mu neoznámily adresu internetové stránky s přehledem platebních transakcí na zvláštním účtu nebo nesdělily číslo účtu, na nemž vedou peníze. Ve dvou případech mohla být porušena pravidla financování volební kampaně.

Weis nesdělil podrobnosti, koho se správní řízení ohledně sněmovních voleb ani mimo ně týkají. "Správní řízení je ze své podstaty neveřejné, a nelze tedy očekávat zveřejňování podrobnějších informací. V okamžiku, kdy rozhodnutí úřadu budou v právní moci, budeme o výsledku adekvátně informovat," uvedl Weis. Doručením oznámení o zahájení správního řízení začne běžet lhůta pro vydání rozhodnutí, lhůta je 60 dnů.

U řízení, která nesouvisejí s volbami, úřad subjekty podezírá z porušení zákona hned ze dvou důvodů. Je to kvůli tomu, že neoznámily úřadu adresu internetové stránky, na které je zpřístupněný přehled platebních transakcí na zvláštním účtu zřizovaném ze zákona, a ve druhém případě že nesdělily číslo nebo jiný jedinečný identifikátor účtu, na kterém subjekt vede finanční prostředky podle zákona.

Dva subjekty podezírá z možného porušení pravidel financování volební kampaně. Provinit se měly tím, že si podle zákona nezřídily volební účet do pěti dnů ode dne vyhlášení voleb, přestože kandidují do sněmovny, a že neoznámily úřadu adresu internetových stránek, kde budou zveřejňované informace o financování volební kampaně, a zřízení volebního účtu a adresu stránek, na kterých je účet přístupný.

Dohledový úřad funguje v Brně od letošního roku. Jeho úkolem je kontrola financování politických stran a hnutí. Hlídá také dodržování stanovených horních hranic nákladů volební kampaně. U sněmovních voleb je to 90 milionů korun.

Tagy: Česko pokuty Parlamentní volby politické strany předvolební kampaň česká politika

Zdroje: ČTK