Velký hadronový urychlovač je opět na stopě záhadám vesmíru

- Aktuality autor: pal

Největší a nejvýkonnější urychlovač částic na světě, velký hadronový urychlovač (LHC), je od neděle po dvouleté přestávce opět v provozu, jak oznámila Evropská agentura pro jaderný výzkum (CERN). Zařízení bylo odstaveno kvůli modernizaci. 

Velký hadronový urychlovač (LHC)

Velký hadronový urychlovač (LHC),zdroj: CERN

Velký hadronový urychlovač byl odstavený v únoru 2013 kvůli modernizaci a navýšení výkonu. Nyní bude možné provádět srážky částic o síle až 13 teraelektrovoltů (TeV). Do této doby to bylo pouze 7 TeV. CERN původně plánoval 14 TeV, ale kvůli snaze minimalizovat pravděpodobnost technických závad od toho nakonec ustoupil.  

Po modernizaci vědci chtějí přístroj využít k rozluštění záhad vesmíru.V následujících letech se zaměří na existenci temné hmoty a jejího složení. Temná hmota je hypotetické označení formy hmoty, která je pouhým okem neviditelná, protože neodráží světlo a podle vědců obklopuje galaxii.

Důkazy o její existenci vycházejí z gravitačních sil, kterými temná hmota působí na planety a hvězdy. O temné hmotě mluvil už v roce 1933 švýcarsko-americký astronom Fritz Zwicky.

Přístroj funguje už od roku 2008. LHC se nachází v obrovském kruhovém tunelu o obvodu 27 kilometrů uloženém v hloubce 50 až 150 metrů pod zemí pod pohořím Jura ve Francii a Ženevským jezerem ve Švýcarsku. Tento mamutí přístup umí nasimulovat podmínky panující těsně před vznikem vesmíru. Díky tomu se už podařilo prokázat existenci tzv. Higgsova bosonu, s nimž přišel už v roce 1964 britský fyzik Peter Higgs.

Tagy: Švýcarsko CERN věda a technika temná hmota urychlovač částic Higgsův boson

Zdroje: ČTK