Povinná maturita z matematiky přijde ve dvou etapách

- Aktuality autor: pal

Povinná maturita z matematiky se bude zavádět ve dvou fázích. Od jara 2019 bude platit pro obory, kde je maturita z matematiky už teď součástí vzdělávacího programu. Ostatní obory kromě uměleckých se s ní setkají až o tři roky později. Vyplývá to z návrhu novely školského zákona, který v neděli představilo ministerstvo školství.

Ilustrační foto

Ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

V první fázi by se nová maturita týkala 65 oborů, mezi kterými jsou gymnázia a školy, u jejichž absolventů se předpokládá, že využijí matematické znalosti v praxi nebo při studiu vysoké školy. Od letošního září se na těchto středních školách bude matematika učit v rozsahu 10 hodin týdně.

Na ostatních typech škol se povinná maturita z matematiky zavede o tři roky později. Jakým způsobem se na těchto školách bude matematika vyučovat a zda dojde ke zvýšení počtu vyučovacích hodin, ministerstvo zatím neupřesnilo.

Nyní si studenti středních škol mohou vybrat, zda chtějí maturovat z matematiky nebo cizího jazyka. Do budoucna by měli mít s maturitou z češtiny tři povinné zkoušky.

Ministerstvo plánuje i jiné změny v maturitách. Od jara 2017 by písemné slohové práce z českého jazyka měly hodnotit externisté a nikoli učitelé škol, kde maturita probíhá. Ministerstvo tvrdí, že se přesun hodnocení slohových prací do škol v praxi neosvědčil. "Svědčí o tom nárůst počtu písemných prací maturujících žáků, které byly učiteli z kmenových škol hodnoceny takovým nejnižším možným bodovým hodnocením, aby žák ještě u této dílčí zkoušky uspěl a nemusel zkoušku opakovat," uvádí resort v podkladech k návrhu novely.

Tagy: Česko Ministerstvo školství české školství vzdělání a výchova

Zdroje: ČTK