Ve Španělsku zavedli tak trochu jiné kmotrovství

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Adoptujte strom a zachráníte vesnici. Kromě dobrého pocitu dostanete každý měsíc fotku svého olivovníku a jednou ročně dva litry oleje a navíc budete svůj až několik set let starý strom pojmenovat. Bez projektu kmotrovství by sto tisíc staletých olivovníků ve vylidněné španělské vesnici zůstalo ponecháno svému osudu.

Ve španělské vesnici Oliete si můžete a 50 euro ročně adoptovat staletý olivovník

Ve španělské vesnici Oliete si můžete a 50 euro ročně adoptovat staletý olivovník,zdroj: Profimedia.cz

Těmhle je víc než 500 let, hlásí hrdě Sira Planaová a ukazuje na olivovníky ve vesnici Oliete. Zachráněny byly díky systému kmotrovství, který této španělské vesnici ohrožené vylidněním dodal nové mládí.

"Usilujeme o to, aby jejich vztah k tomuto projektu byl emocionální," vysvětluje Planaová, spoluzakladatelka iniciativy Kmotrovství olivovníků, uprostřed stromů plných pěkně zralých plodů, které lemují tuto aragonskou vesnici na severovýchodě země.

"Každý vypráví, proč se stal kmotrem olivovníku, a ve většině případů to je velmi emotivní záležitost související s dítětem, s prarodiči," říká Planaová. Její dědeček byl v Oliete veterinářem. Ve vesnici teď žije 364 lidí, zatímco před sto lety jich bylo 2500.

Ze 100 tisíc staletých olivovníků ponechaných svému osudu bylo více než 7000 díky systému kmotrovství, zahájenému před čtyřmi lety, znovu oživeno.

Esther Lópezová je kmotrou už tři roky. "Je to více než strom," říká nadšeně tato jednačtyřicetiletá účetní žijící poblíže Madridu. "S mými 50 eury ročně a s eury dalších kmotrů znovu oživla vesnice, která by se jinak vylidnila," dodává. Kmotrů je nyní zhruba 2500.

Provincie Teruel, kde Oliete leží, pomalu skomírá. Na čtvereční kilometr tam žije 9,1 obyvatele, zatímco v celém Španělsku je průměr 92. Je tak vylidněná, že je často srovnávána s Laponskem. Tento problém se ale týká celých částí Španělska: na začátku loňského roku napočítala Ekonomická a sociální rada zhruba 3900 obcí s méně než 500 obyvateli s vysokým rizikem vylidnění.

Adoptované olivovníky zachránily školu

Oliete vytvořilo osm stálých pracovních míst a zisk z provozu zcela nového mlýna přilákal nebo udržel v obci několik rodin i s jejich dětmi, a tak se zabránilo uzavření místní školy. Podobné projekty vznikají i jinde ve Španělsku: obec Sarrión ležící ve stejné provincii jako Oliete si vybudovala ekonomiku díky ústřicím. V dalším vylidněném regionu Soria pak realizovala jedna nevládní organizace projekt bio zemědělství, kde jsou zaměstnány sociálně slabé osoby. V Extremaduře zase zemědělci využívají kmotrovství nad třešněmi.

César Tarradas je jedním z nových obyvatel Oliete, kam přišel před několika měsíci i s rodinou. Na suchém a kamenitém terénu třese větvemi stromu, aby olivy padaly do sítí rozmístěných na zemi.

"Když tu bude práce, mohu tady zůstat napořád. Rád bych si tu koupil domek," říká Tarradas, který pracoval v sousedním Katalánsku jako dělník. S otcem, manželkou a čtyřmi dětmi odešel z Barcelony kvůli zvyšování nájemného.

Obecní radní Pilar Carbonellová uvádí, že kmotrovství obyvatelům přineslo naději, že vesnice má budoucnost.

Oliete je podle vysoké komisařky španělské vlády Isaury Lealové, která má na starosti vylidňování venkova, důkazem, že generace mladých začínají vidět příležitost v životě na vesnici.

Tagy: Španělsko zahraničí zemědělství zajímavosti a kuriozity zvířata a příroda

Zdroje: ČTK,AFP