Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes 0°C Zataženo

Ve školách bude výuka bez roušek, zvýší se počet diváků na kulturních akcích

Ve školách bude výuka bez roušek, zvýší se počet diváků na kulturních akcích
Na twitteru ministr školství Plaga uvedl, že o přestávkách a ve společných prostorách ve školách povinnost nošení roušek zůstává | zdroj: Profimedia

Od úterý nebudou muset při výuce nosit roušky žáci ani učitelé ve všech krajích s výjimkou Zlínského, Jihočeského a Libereckého. Rozhodla o tom dnes vláda, oznámil na twitteru ministr školství Robert Plaga.

Ve stejných krajích mohou odložit roušky také lidé v zaměstnání, pokud při něm mají své místo v kanceláři. Povinnost nosit roušku se také nebude vztahovat na všechny předškoláky místo dosavadní výjimky pro děti do dvou let, řekl novinářům po jednání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Vicepremiér Jan Hamáček před jednáním uvedl, že jeho strana bude usilovat o zrušení povinnosti mít zakrytý nos a ústa při výuce v osmi krajích s nejnižším incidenčním číslem. Vojtěch dříve navrhoval, aby povinnost roušek a respirátorů i při výuce ve třídách zůstala až do konce školního roku. Plaga ho ale oslovil s tím, že by roušky nemusely být povinné ve třídách při frontální výuce, pokud žáci sedí v lavicích.

Na twitteru Plaga uvedl, že o přestávkách a ve společných prostorách ve školách povinnost nošení roušek zůstává. Podle Vojtěcha se bude výjimka z nošení roušek na žádost ministerstva školství vztahovat také na zkoušky na vysokých školách či maturity, pokud se dodrží požadovaný dvoumetrový rozestup mezi účastníky.

Ve stejných krajích jako ve školách už nebude stát vyžadovat ani nošení roušek v zaměstnání. „Pokud je člověk na jednom pracovním místě a jsou tam pouze spolupracovníci,“ řekl Vojtěch. Změna se netýká společných prostor, jako jsou šatny či jídelny. Ochranu dýchacích cest není nutné nosit také u umělých koupališť, plaveckých bazénů, saun či solných jeskyní, dodal. Obecná výjimka už rovněž nebude platit jen pro děti do dvou let. „Nově se týká těch, které ještě nezahájily povinnou školní docházku,“ konstatoval ministr.

Zlínský, Jihočeský a Liberecký kraj jsou jedinými kraji, kde je takzvané incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na 100 000 obyvatel, nad hodnotou 30.

Kulturní akce mohou být větší

Od úterý 8. června se může zvýšit počet diváků na kulturních akcích na 1000 uvnitř a 2000 venku. Po jednání vlády to ČTK sdělila mluvčí ministerstva kultury Michaela Lagronová. Podmínky testování se v kultuře sjednotí s restauracemi a na kulturních akcích bude možné konzumovat občerstvení formou bufetu nebo bufetu s obsluhou s výjimkou konzumace v hledišti.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl, že k prokázání bezinfekčnosti budou všude platit všechny druhy testů včetně samotestů nebo čestné prohlášení.

Při zvýšení maximálního možného počtu návštěvníků od 8. června zatím stále bude platit, že je možné naplnit jen polovinu hlediště venku i uvnitř. Od 14. června pak bude kapacita venku už bez omezení, pro vnitřní sály stále budou moci pořadatelé využít jen polovinu kapacity. Uvnitř budou moci i nadále být jen usazení diváci, venku bude možné od 14. června prodávat i lístky na stání s tím, že na každého diváka musí vyjít čtyři metry čtvereční.

Stále bude pro návštěvníky platit nutnost mít zakryté dýchací cesty a prokázat se buď certifikátem o očkování, negativním testem či dokladem o prodělání nemoci covid-19.

Zdroje: