Dnes je pondělí 27. září 2021., Svátek má Jonáš
Počasí dnes 20°C Dešťové přeháňky

Nejméně nových případů covidu od konce srpna, očkování zrychluje

Nejméně nových případů covidu od konce srpna, očkování zrychluje
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Počet nových případů nemoci covid-19 stále klesá, pátečních 323 nakažených je nejméně za všední den od konce srpna. Je to zároveň o 29 procent méně než před týdnem. Očkováno bylo 110 202 lidí.

Takzvané incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na každých 100 tisíc obyvatel, kleslo v Česku na 23, o den dříve činilo 24. Tímto číslem se nyní vláda řídí při určování protiepidemických opatření. Incidenční číslo pokleslo téměř ve všech regionech. Nejnižší je nadále v Karlovarském kraji, kde činí jen tři případy za týden na 10 tisíc obyvatel. Nejvyšší je shodně v Libereckém, Zlínském a Jihočeském kraji, a to 36. 

Od loňského 1. března, kdy byli v Česku zaznamenáni první nakažení koronavirem, ministerstvo eviduje zhruba 1,66 milionu potvrzených případů covidu-19. Za celou dobu pandemie zemřelo 30 157 lidí s covidem-19. Denní nárůsty množství lidí nakažených koronavirem postupně klesají už od začátku letošního března, kdy dosahovaly téměř 17 tisíc. Také denní počty úmrtí lidí s covidem-19 se snižují. V březnu se pohybovaly až kolem dvou stovek, zatímco v posledních dnech jsou už jen v řádu jednotek.

V pátek se ve srovnání s minulým týdnem snížilo i množství testovaných, a to oproti předchozímu pátku přibližně o pětinu na asi 148 tisíc. Přesto podíl potvrzených případů na počtu provedených testů v některých kategoriích klesl.

Čísla klesají

U testů prováděných plošně a z preventivních důvodů, které tvoří většinu všech testů na covid-19, podíl pozitivně testovaných stoupl z 0,04 procenta za předchozí pátek na 0,05 procenta. U tzv. epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, už ale podíl pozitivně testovaných klesl z 0,91 procenta na 0,82 procenta. U diagnostické indikace, kdy jsou již testováni třeba lidé vykazující příznaky, se podíl pozitivních snížil z 1,85 procenta na 1,22 procenta.

Také množství lidí s covidem-19 v nemocnicích podle ministerstva klesá, v pátek jich bylo 363, což je nejméně od poloviny loňského září. Letos v březnu, kdy bylo nejvyšší za celou dobu epidemie, bylo hospitalizovaných přes 9000. Zhruba před dvěma týdny se ale už jejich počet dostal pod jednu tisícovku. Ve vážném stavu je nyní 58 lidí.

Zpomalování šíření epidemie dokládá i pokles tzv. reprodukčního čísla, které udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný. Číslo dnes mírně kleslo z páteční hodnoty 0,78 na zhruba 0,76. Pod zlomovou hodnotou jedna se číslo drží soustavně už od poloviny dubna.

Roušky ve školách zatím zůstávají

Očkováno proti covidu-19 bylo v pátek 110 202 lidí, což je třetí nejvyšší počet za den od začátku vakcinace loni v prosinci. Nejvíce očkovaných bylo podle aktualizovaných čísel ministerstva ve čtvrtek, kdy jich bylo přes 113 tisíc. Za celou dobu očkování už bylo v Česku podáno asi 5,77 milionu dávek vakcín proti covidu-19. Plně očkováno je zhruba 1,71 milionu lidí. U nejčastěji využívaných očkovacích látek v zemi jsou totiž potřeba pro dokončení očkování dvě dávky.

Se zpomalením epidemie se v Česku v minulých týdnech postupně opět uvolnila protiepidemická opatření. V pátek ministerstvo zdravotnictví také oznámilo, že ani počty účastníků letních dětských táborů nebudou omezeny.

Povinnost pro žáky mít kvůli koronaviru zakrytý nos a ústa při výuce ale ještě zatím v pondělí neskončí, řekl v pátek ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v České televizi. Možnost zrušení povinnosti od příštího týdne zmínil počátkem týdne ministr školství Robert Plaga. Vojtěch uvedl, že s Plagou a hygieniky by měl v pondělí znovu jednat, záležet bude na vývoji epidemiologické situace.

Zdroje: