Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 0°C Oblačno

Vánoční stromy někde jdou lidem na nervy, jinde se schovávají

Vánoční stromy někde jdou lidem na nervy, jinde se schovávají
Vánoční strom na Piazza Venezia je napájen ze solárních panelů | zdroj: Profimedia

Velké vánoční stromy tradičně zdobí centra měst, leckde se na nich ale letos podepsala válka a energetická krize. Zatímco v Římě se lidem nelíbí napájení, v Charkově museli strom schovat do metra.

Vánoční strom v centru Říma, jehož osvětlení se napájí ze solárních panelů umístěných v jeho blízkosti, vzbudil mezi obyvateli italské metropole nevoli. Podle mnoha z nich obří černé panely ničí estetický dojem z vánoční scény, kritikové mluví i o „přepjatém environmentalismu“. Radnice svůj přístup hájí - podle ní je vzhledem k energetické krizi správné během svátků myslet na úspory.

Na Benátském náměstí (Piazza Venezia) letos stojí 23 metrů vysoká jedle ze severní Itálie, netradiční je ale energetický zdroj pro její osvětlení. Radnice u ní nechala instalovat solární panely, protože podle jejího vyjádření je „využití solární energie vzkazem o solidaritě a péči o životní prostředí“.

„Tohle je nápad à la Greta Thunbergová,“ postěžoval si náměstek na ministerstvu kultury Vittorio Sgarbi. „Jsou i jiné metody, jak osvětlit strom s použitím čisté energie bez toho, aby se tam dávaly dva panely, které jsou objektivně ošklivé,“ řekla bývalá římská radní z nyní opozičního Hnutí pěti hvězd Linda Meleová.

Jiným zase vadí, že radnice si umístění panelů v historickém centru města zapsaného na seznam UNESCO prosadila, i když ve městě platí přísná pravidla pro občany, kteří by chtěli solární energii využívat ve svých domech.

Starosta Říma Roberto Gualtieri tvrdí, že díky solární energii se emise skleníkových plynů kvůli vánočnímu osvětlení sníží o 70 kilogramů za den. „Měli jsme v úmyslu silně podpořit myšlenku udržitelnosti a v úvahu jsme vzali i choulostivou situaci vzhledem k válce na Ukrajině,“ řekl.

Ukrajinský Charkov má letos vánoční strom na bezpečném místě, ve vestibulu metra

Bez ohledu na to, že je Ukrajina ve válce s Ruskem, snaží se vedení Charkova vytvořit vánoční atmosféru. Ozdobený strom letos stojí na bezpečném místě v podzemním vestibulu jedné ze stanic metra tohoto druhého největšího ukrajinského města.

Starosta Charkova Ihor Terechov podle Rádia Svoboda řekl, že postavit vánoční strom jako v mírových časech na náměstí Svobody, které patří k největším prostranstvím tohoto druhu v Evropě, není možné. „Proto jsme se rozhodli ozdobit stromek ve stanici metra, to je bezpečné,“ uvedl.

Charkov byl zejména v první fázi války častým terčem ruských raketových a dělostřeleckých úderů. Lidé se před nimi ukrývali v metru, kde přespávali, nebo se tam konalo vyučování pro děti, aby přišly na jiné myšlenky.

V Kyjevě hlavní národní strom odhalí 19. prosince. Vzhledem k podmínkám války a energetické krizi způsobené ruskými útoky bude oproti předchozím rokům výrazně skromnější. Osvětlení stromku bude napájeno elektřinou vyrobenou generátorem, pro rozsvícení ozdobných řetězců budou muset elektřinu lidé vyrábět šlapáním do pedálů rotopedů.

Zdroje:
ČTK, The Guardian, 1plus1.ua