Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

V Indii zjistili dvojitou mutaci koronaviru

V Indii zjistili dvojitou mutaci koronaviru
Indické úřady uvádějí, že je teď Indie v ožehavé fázi epidemie, protože zdravotnický systém je po roce boje vyčerpaný | zdroj: Profimedia

Indie ohlásila ze státu Maháráštra případy dvojité mutace nového koronaviru. Podle ministerstva zdravotnictví může taková varianta zvýšit riziko nakažlivosti.

Indie má od začátku pandemie potvrzených více než 11,7 milionu případů nákazy koronavirem, a je tak v absolutních číslech za Spojenými státy a Brazílií třetí nejvíce zasaženou zemí světa. Covid-19 tam usmrtil přes 160 000 lidí.

Dnes Indie oznámila za uplynulý den 47 267 nových případů a 275 úmrtí, což je další potvrzení růstu počtu případů nákazy od začátku března.

Indie také nyní zkoumá výskyt variant viru. Ve vzorku 10 787 pozitivních nálezů její virologové objevili 736 variant mutace poprvé zjištěné v Británii, 34 případů jihoafrické varianty a jeden případ brazilské.

Genetickou analýzou viru se zabývá deset laboratoří. Virové mutace jsou běžné, většina z nich není významná a nijak neovlivňuje infekčnost ani schopnost vyvolat závažné komplikace, uvádí server BBC. Rychlejší šíření ale způsobují varianty označované jako britská a jihoafrická a v některých případech mohou mít vliv i na smrtnost.

Dvojitou mutaci indický virolog Šahíd Džamíl charakterizoval jako dvě mutace, které se vyskytují společně na tomtéž viru. „Může to viru umožnit, aby se vyhnul imunitnímu systému a snadněji se šířil,“ řekl Džamíl.

Indické úřady uvádějí, že je teď Indie v ožehavé fázi epidemie, protože zdravotnický systém je po roce boje vyčerpaný. Některé státy začaly obnovovat restrikce a vyhlašovat zákazy vycházení. Největší města Dillí a Bombaj zavedla náhodné rychlé testování na letištích, nádražích a rušných místech včetně nákupních středisek.

Zdroje: